Czy zestawy do rzeczywistości wirtualnej są bezpieczne?

Zestawy do rzeczywistości wirtualnej (VR) stały się bardzo popularne w ostatnich latach. Wielu twórców wypuszcza gry stworzone specjalnie dla tej technologii, ale istnieje również wiele filmów i wydarzeń sportowych nakręconych w 360 °. Chociaż ta nowa technologia wydaje się świetnym pomysłem, pojawiło się kilka pytań dotyczących jej bezpieczeństwa.

Choroba rzeczywistości wirtualnej

Jest ona podobna do choroby lokomocyjnej. Kiedy nosisz jeden z tych zestawów, Twój świat może obracać się w niekontrolowany sposób, co może wywołać mdłości. Wirtualne środowisko, na które narażeni są użytkownicy, może prowadzić do bólów głowy, pocenia się, senności, wymiotów i dezorientacji. Występuje, gdy twoje oczy wierzą, że jesteś w jednym środowisku, ale twoje ciało czuje się tak, jakby było gdzie indziej. To zaburza równowagę, a konflikt sensoryczny często powoduje dyskomfort u osób noszących gogle VR.

A co z dziećmi?

Wielu producentów gogli VR twierdzi, że zestawy albo nie są przeznaczone dla dzieci, albo podczas ich używania powinny być nadzorowane przez osobę dorosłą. Ponieważ VR przenosi Cię do innej rzeczywistości, nie jesteś już świadomy swojego otoczenia w prawdziwym świecie. Może to być szczególnie niebezpieczne dla dzieci, ponieważ istnieje zagrożenie, że przewrócą się o przedmiot znajdujący się w pokoju i doznają obrażeń.

Podobnie jak dzieci, podczas noszenia gogli wirtualnej rzeczywistości istnieje ryzyko, że dorośli się potkną i przewrócą. Twój mózg jest zdezorientowany co do tego, co jest prawdziwe, a co jest fantazją, więc jeśli poruszasz się, grając w grę wideo, istnieje duża szansa, że ​​na pewnym etapie upadniesz na podłogę. Upewnienie się, że masz jakieś miękkie miejsce do lądowania lub kogoś, na kim możesz polegać, kto w razie zbliżającego się zagrożenia szybko zareaguje i sprawi, że będziesz mógł dalej się cieszyć z tego niesamowitego doświadczenia.

Czy to szkodzi twoim oczom?

Niemal wszyscy słyszeliśmy mit, że wpatrywanie się w ekran przez wiele godzin uszkadza oczy. Jednak brakuje danych na ten temat, ale wstępne doniesienia naukowców twierdzą, że jest mało prawdopodobne, aby korzystanie z gogli VR trwale i nieodwracalnie uszkadzało oczy.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli koncentrujesz się na czymś zbyt długo, możesz nadwyrężać oczy, dotyczy to również zestawów do rzeczywistości wirtualnej. Problem polega na tym, że podczas noszenia zestawu nie można tak naprawdę odwrócić wzroku od ekranu, ponieważ jest on przymocowany do twarzy. Robienie regularnych przerw jest zalecane przez pracowników służby zdrowia, a używanie ich przez maksymalnie 20 minut na raz stanowi odzwierciedlenie rad dla osób, które pracują przy ekranie przez większość dnia. Znana jako zasada 20-20-20, radzi, aby co 20 minut przerywać pracę, tylko na 20 sekund, aby skupić wzrok na czymś innym.

Podobnie jak w przypadku większości rzeczy w życiu, używanie zestawów rzeczywistości wirtualnej z umiarem zapewni, że nie będziesz cierpieć z powodu żadnych złych skutków ubocznych. Oczywiście, jeśli zaczniesz odczuwać dyskomfort podczas korzystania z niego, zrób sobie przerwę. Jeśli nadzorujesz dzieci, które ich używają, upewnij się, że nie czują się źle i regularnie przerywają zabawe, by dać odpocząć oczom.

Źródła: Jane Josefson

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x