Starożytne egipskie piwo odtworzone z 5000-letnich drożdży

To naprawdę podnosi poprzeczkę: naukowcy wskrzesili piwo z drożdży znalezionych w antycznej ceramice, nadając smak życia w starożytnym Egipcie.

Piwo było podstawowym pożywieniem w starożytnym Egipcie, pito go w ramach codziennej diety jako bezpieczniejsza alternatywa dla wody, a także odgrywało ważną rolę w ceremoniach religijnych.

Próbując znaleźć odwieczne drożdże, izraelscy naukowcy zbadali odłamki starożytnych dzbanów, które, jak sądzono, zawierały piwo lub miód pitny, znalezione w dwóch miejscach starożytnego Egiptu w Ziemi Świętej, a także w miejscach związanych z Filistynami i Persami.

Z ceramiki wyizolowano sześć różnych szczepów drożdży. Niewiarygodne, że drożdże przetrwały nawet 5000 lat w mikroskopijnych porach ceramiki.

Kiedy naukowcy zsekwencjonowali genomy szczepów drożdży, odkryli podobieństwa z drożdżami używanymi w tradycyjnych afrykańskich piwach, takich jak etiopskie wino miodowe „tej”, a także z tymi używanymi w nowoczesnym piwie.

Jeśli chodzi o odtworzenie minionego piwa, szczególne sukcesy odniosły trzy szczepy drożdży, produkując „aromatyczny i smaczny” napój o 6-procentowej zawartości alkoholu.

„Największym cudem jest to, że kolonie drożdży przetrwały w naczyniu przez tysiące lat, czekając tylko na wykopanie i hodowlę” – powiedział dr Ronen Hazan, mikrobiolog z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, który był współprowadzącym badania. „Te starożytne drożdże pozwoliły nam stworzyć piwo, dzięki któremu wiemy, jak smakowało starożytne piwo filistyńskie i egipskie. Nawiasem mówiąc, piwo nie jest złe ”.

Naukowcy twierdzą, że ich techniki nie ograniczają się do drożdży i można je wykorzystać do wykrywania starożytnych bakterii używanych do produkcji żywności, takiej jak ser i marynaty. Faraon fondue, ktoś?

L’chaim! Izraelski zespół badawczy próbuje ich starożytnego naparu © Yaniv Berman, Israel Antiquities Authority

Źródło: James Lloyd, Science Focus | Zdjęcie: sciencefocus.com

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x