Dlaczego mamy taką obsesję na punkcie superbohaterów?

W dzisiejszych czasach superbohaterowie są wszędzie. Jasne, nie dosłownie, ale wygląda na to, że większość nowych filmów i programów telewizyjnych, które ukazują się w tej chwili, dotyczy bohaterów walczących z przestępczością. Od hollywoodzkich hitów, takich jak Avengers i Guardians of the Galaxy, po seriale Netflixa takie jak Jessica Jones czy Daredevil, fani tego gatunku mają dziś tak wiele do obejrzenia. Ale dlaczego tak jest? Co takiego jest w superbohaterach, że mamy na ich punkcie taką obsesję?

Zawirowania polityczne

Ziemia nie jest teraz spokojnym miejscem. Bez względu na to, gdzie mieszkasz, wokół ciebie dzieje się coś złego. Globalne ocieplenie, korupcja polityczna, terroryzm. Jednym z powodów, dla których superbohaterowie są dla nas w tej chwili tak atrakcyjni, jest to, że pomagają nam uciec. Chociaż nic pozytywnego nie wydaje się zmieniać w prawdziwym świecie, miło jest zobaczyć różnicę w telewizji i filmie. Chcielibyśmy, aby ci superbohaterowie mogli wyskoczyć z ekranu i wszystko naprawić, ale na razie wystarczy ich obserwowanie na dużym ekranie. Ucieczka od rzeczywistości trwa tylko krótką chwilę, ale lepsze to niż nic.

Osobista refleksja

Gdybyś miał szansę zostać superbohaterem, czy odrzuciłbyś ją? Prawdopodobna odpowiedź brzmi: NIEEEE!!!! Większość z nas chciałaby mieć moce, których nie ma nikt inny. Superbohaterowie są zasadniczo lepszymi wersjami nas samych, więc naturalnie chcielibyśmy znaleźć się na ich miejscu. Życie z pewnością byłoby łatwiejsze, gdybyśmy mieli moc lub zasoby, które mogłyby rozwiązać wszystkie nasze problemy i przy okazji zrobić trochę dobrego dla świata. Mimo że źródła ich mocy zazwyczaj pochodzą spoza ziemi, to sami bohaterowie są zaskakująco ludzcy. To sprawia, że ​​czujemy się tak, jakbyśmy byli z nimi połączeni, nawet jeśli są tylko postaciami na ekranie.

Dobro wygrywa

Historie o superbohaterach prawie zawsze dotyczą bitwy między dobrem a złem i zwykle to dobro triumfuje. Bez względu na to, ile razy powtórzy się ta oklepana formuła, nigdy się dla nas nie zestarzeje. Uwielbiamy patrzeć, jak bohater, którego śledziliśmy przez ostatnie kilka godzin, odnosi sukces i ratuje świat. Podróż bohatera jest czymś, co było powszechne w fikcji tak długo, jak długo istniały historie. Stała się ona częścią naszej kultury. Nie ma lepszego sposobu na obserwowanie przemian, wzlotów i upadków naszych herosów niż w filmie opowiadającym ich historię.

Ratują nas

Czy kiedykolwiek byłeś prześladowany? Jest to niestety powszechne na całym świecie i nie ogranicza się tylko do placu zabaw i okrutnych dzieci. Wiele osób nadal spotyka się w pracy z nękaniem, zarówno ze strony współpracowników, jak i osób na wyższych stanowiskach. Może to spowodować, że poczują się oni bezwartościowo. Na szczęście superbohaterowie są po to, aby nas od tego wszystkiego uchronić. Wracając do idei eskapizmu, we wszystkich tych filmach, serialach i komiksach superbohaterowie bronią ludzi takich jak my. Chronią słabych i niewinnych i naprawiają świat. Nawet jeśli nikt w prawdziwym świecie nie przychodzi nam z pomocą, superbohaterowie mogą sprawić, że poczujemy się, jakby ktoś wciąż się nami opiekował.

Popularność gatunku filmów o superbohaterach wciąż rośnie i wątpimy, aby ten trend w najbliższym czasie się zatrzymał. Zawsze będziemy mieć do nich słabość, zwłaszcza jeśli sytuacja w prawdziwym świecie nie ulegnie poprawie. Producenci to wiedzą, dlatego każdego roku tworzą większe i lepsze filmy, abyśmy mogli się nimi cieszyć.

 

Źródła: Morgan Simone

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x