Czy możesz złapać COVID-19 z toalety sąsiada?

Według nowego badania, koronawirusy przedostające się przez kanalizację chińskiego bloku mieszkalnego mogły zarazić niektórych mieszkańców, budząc obawy przed kolejną drogą rozprzestrzeniania się COVID-19. Przypadek przypomina wybuch ciężkiego ostrego zespołu oddechowego (SARS) w 2003 r., który rozprzestrzenił się w rurach budynku mieszkalnego w Hongkongu – i niektórzy martwią się, że transmisja przez toalety mogła przyczynić się do wybuchu COVID-19, który zamknął Nowy Jork na początku pandemii.

Badanie dodaje do miesięcy ostrzeżeń, że SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19 i uważa się, że rozprzestrzenia się głównie przez kropelki z dróg oddechowych i aerozole, może również zakażać kałem. „To nie jest coś, o czym ludzie lubią rozmawiać” – napisał w tym tygodniu w artykule Washington Post Joseph Allen z Harvard TH Chan School of Public Health .

Chociaż trudno jest potwierdzić przenoszenie patogenu z kałem – a udowodnienie, że wirus rozprzestrzenia się poprzez budowę kanalizacji, jest jeszcze trudniejsze – jest to całkowicie możliwe, mówi Science Insider kilku naukowców. Z ich pomocą staramy się odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań dotyczących tego niezwykłego i wciąż spekulacyjnego ryzyka.

Czy ludzie mogą złapać COVID-19 z kupy?

W wielu badaniach donoszono o znalezieniu RNA z SARS-CoV-2 w próbkach kału od pacjentów z COVID-19. Niektórzy z tych pacjentów mieli również biegunkę, co sugerowało, że wirus zainfekował ich jelita; RNA może również pochodzić z połykania śliny lub płynów z dróg oddechowych zawierających wirusa. Takie próbki kału zainspirowały testy ścieków, które są obecnie wykorzystywane do wykrywania początkowych wybuchów COVID-19 w miastach na całym świecie i na niektórych amerykańskich uniwersytetach .

Niektóre badania wykazały również obfite RNA koronawirusa w łazienkach szpitalnych, a jedno badanie modelowe sugerowało, że spłukiwanie toalety może wypluwać cząsteczki wirusa daleko nad siedzeniem. Dlatego osoba może być narażona na SARS-CoV-2 poprzez wdychanie aerozolu z kałem lub spożycie wirusa po dotknięciu zanieczyszczonej powierzchni.

Naukowcy twierdzą, że kluczową kwestią, która często jest pomijana, są ograniczone dowody na to, że wirusowe RNA w kale pochodzi z żywych, zakaźnych wirusów – a nie tylko z pozostałości po „martwych” lub zniszczonych wirusach. Tylko kilka laboratoriów zgłosiło hodowlę żywego wirusa z próbek kału pacjentów COVID-19, co jest trudne. Jeden zespół zasugerował, że płyn jelitowy neutralizuje wirusa. Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób twierdzi, że „nie jest jasne”, czy wirus w kale może powodować COVID-19 i stwierdza, że ​​ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa w ten sposób jest „niskie”. Do chwili obecnej nie ma udokumentowanych przypadków wyraźnie wskazujących na zakażenie przez kał.

Ale Allen i inni badacze twierdzą, że ryzyka nie należy lekceważyć. Wiele koronawirusów zwierzęcych może być przenoszonych z kałem, „więc nie jest przesadą wierzyć, że jest to możliwe w przypadku SARS-CoV-2” – mówi epidemiolog Susan Amirian z Rice University.

Ale czy to ryzyko występuje w ściekach, to inna kwestia. – Zanim ludzkie odpady dotrą do typowego odpływu ścieków lub oczyszczalni, wszelkie potencjalnie nienaruszone wirusy są prawdopodobnie zbyt rozcieńczone, aby były zakaźne – mówi inżynier środowiska Jordan Peccia z Uniwersytetu Yale, który testuje ścieki pod kątem SARS-CoV-2 w Connecticut. Do chwili obecnej niewiele jest dowodów na to, że COVID-19 rozprzestrzenia się drogą ściekową.

A co z tą epidemią SARS 2003 w Amoy Gardens?

W Amoy Gardens, kompleksie mieszkaniowym w Hongkongu z wieloma wieżowcami, 321 mieszkańców złapało SARS w 2003 roku; 42 z nich zginęło. Naukowcy wyśledzili wybuch epidemii u jednego gościa z SARS, który miał ciężką biegunkę. Łazienki w mieszkaniach miały odpływy podłogowe do czyszczenia, a kiedy pułapki w kształcie litery U znajdujące się pod tymi odpływami wyschły, wirus SARS w aerozolu z chorego mieszkańca dotarł do mieszkań przez szyb wentylacyjny. Zazwyczaj takie unoszenie się jest blokowane przez wodę, która zgromadziła się w pułapkach. Naukowcy zasugerowali, że wiatr przenosił nawet aerozole do sąsiednich budynków.

Jak wypada Amoy Gardens w porównaniu z nowymi przypadkami COVID-19 w chińskim apartamentowcu?

Tylko dziewięć osób zachorowało na SARS-CoV-2 w Guangzhou, gdzie znajdował się budynek mieszkalny i żadna nie zmarła. Ale są podobieństwa, mówi inżynier mechanik z Uniwersytetu w Hongkongu Yuguo Li, który zbadał oba przypadki. Grupa Li – wraz z zespołami z Prowincjonalnego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w Guangdong oraz Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w Guangzhou – opisują swoje nowe odkrycia w tym tygodniu w Annals of Internal Medicine. (Chiny CDC wspomniały o przypadkach mniej szczegółowo w artykule opublikowanym pod koniec zeszłego miesiąca , jak po raz pierwszy podał Bloomberg .)

Oto, co wiadomo o epizodzie COVID-19: Wszystkich pięciu członków rodziny mieszkających w mieszkaniu na 15. piętrze uzyskało wynik pozytywny na SARS-CoV-2 pod koniec stycznia, po tym, jak większość z nich odwiedziła Wuhan, gdzie rozpoczęła się pandemia. Kilka dni później dwie pary w średnim wieku mieszkające na 25 i 27 piętrze – część pionowo ustawionych mieszkań bezpośrednio nad tym mieszkaniem i wszystkie korzystające z tych samych rur kanalizacyjnych – zachorowały. Nie podróżowali ani nie mieli bliskiego kontaktu z chorym podczas blokady Chin.

Zespół Li zebrał szereg dowodów sugerujących, że obie pary były narażone na działanie aerozoli kałowych od sąsiadów znajdujących się ponad 10 pięter niżej przez wspólne rury kanalizacyjne. Nagrania z kamer z wind wskazywały, że ścieżki nie przecinały się rodzin. Spośród ponad 200 próbek powietrza i powierzchni pobranych w wieżowcu w połowie lutego, jedyne, które dały wynik pozytywny na SARS-CoV-2, pochodziły z mieszkania rodziny na 15. piętrze i łazienki w wolnym mieszkaniu na 16. piętrze bezpośrednio powyżej. Wreszcie, gaz znakujący, który zespół Li podał do rury spustowej mieszkania na 15. piętrze, wyszedł w łazienkach apartamentu na 25 i 27 piętrze.

Naukowcy nie byli jednak w stanie zweryfikować, czy któraś z trzech pułapek w kształcie litery U w mieszkaniach wyschła, gdy miały miejsce przypadki COVID-19. Mieszkania były już oczyszczone, a pułapki wypełnione wodą podczas ich wizyty. Piszą, że dowody na rozprzestrzenianie się przez kanalizację pozostają „poszlakowe”. Mimo to zespół Li opowiada „fascynującą historię” – mówi Peccia.

Li mówi, że jest świadomy trzech podobnych przypadków możliwej transmisji SARS-CoV-2 przez instalację wodno-kanalizacyjną wieżowców, dwa w Hongkongu i jeden w prowincji Guangdong. Prowadzi dochodzenie w sprawie jednej ze spraw w Hongkongu, która dotyczyła pięciu piętrowych mieszkań. „Naprawdę nie wiemy”, ile innych przypadków może mieć miejsce w Chinach lub gdzie indziej – mówi.

Czy COVID-19 mógł rozprzestrzenić się za pośrednictwem kanalizacji w wieżowcach Nowego Jorku?

Zależy to od wielu czynników i może być niemożliwe do udowodnienia, twierdzą naukowcy. Peccia mówi, że chory musiałby wyprodukować wiele zakaźnych wirusów, które musiałyby dotrzeć do innych szybko i w dużej dawce. „Wiele musi się spełnić”.

Zależałoby to również od systemu wodno-kanalizacyjnego budynku i tego, jak dobrze był utrzymywany. W Stanach Zjednoczonych systemy kanalizacyjne generalnie „chronią ludzi”, mówi Michael Gormley, ekspert ds. Sanitacji wody na Uniwersytecie Heriot-Watt w Edynburgu, który napisał komentarz do badania Li. Jedyną różnicą w Nowym Jorku jest to, że większość łazienek w mieszkaniach nie ma odpływów podłogowych. Ale mimo to istnieją inne odpływy z syfonami w kształcie litery U, takie jak te w nieużywanych wannach, które mogą wyschnąć.

„Nie ma powodu, dla którego to nie mogło się zdarzyć” – mówi Peccia. Ale jeśli tak się stanie, podejrzewa, że ​​„to rzadkie zdarzenie”.

Jakie są ostateczne wyniki dla mieszkańców budynków mieszkalnych i ogólnie dla ludzi?

Istnieje kilka kroków, które ludzie mogą podjąć, aby zmniejszyć narażenie na takie aerozole kałowe, mówią Gormley i inni. Najważniejszym z nich jest dobra higiena – mycie rąk, czyszczenie toalety i zamykanie pokrywy podczas spłukiwania. Jeśli mieszkasz w wieżowcu, upewnij się, że pułapki w kształcie litery U są wypełnione – łatwo to zrobić, regularnie puszczając wodę w wannach i zlewach. Ale gazy mogą również wyciekać ze starzejących się rur, zauważa Li. „Jeśli [możesz] wyczuć zapach odpływu w łazience, zrób coś”.

Źródło: Jocelyn Kaiser, doi: 10.1126 / science.abe6555 | Zdjęcie: Photo by Giorgio Trovato on Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x