Ciekawe zawody dla programistów

Programiści komputerowi są często uważani za nieśmiałe osoby, które wolą pracować samotnie i nie często wychodzą z domu. To niesprawiedliwa ocena. Jest wielu programistów, którzy wykonują fajne i ciekawe prace, o których istnieniu być może nawet nie wiedziałeś. Oczywiście, wielu będzie opracowywać oprogramowania dla firm, czy pracować nad grami wideo, ale to tylko mały wycinek wielkiego świata programowania, o którym niewiele osób wie.

Projektant modeli LEGO

Jeśli kiedykolwiek siedziałeś, mając przed sobą stos klocków LEGO, próbując wymyślić projekt, być może zainteresuje Cię fakt, że przy Twoich ulubionych zabawkach też pracuje całe grono programistów, których zadaniem jest projektowanie modeli LEGO. Projektanci LEGO na podstawie projektu koncepcyjnego, tworzą trójwymiarowy wirtualny model, który możemy zbudować z pomocą instrukcji. Tworzą go z pomocą oprogramowania do projektowania, zanim przetestują go w rzeczywistości.

Filozof

Sztuczna inteligencja z dnia na dzień staje się coraz mądrzejsza. Niektórzy ludzie mają za zadanie pilnować by systemy sztucznej inteligencji, od których wielu z nas już jest zależnych, zachowywały się moralnie i etycznie. Profesor filozofii Damon Horowitz pracuje jako filozof w Google i w przeszłości publicznie wyrażał obawy dotyczące etyki udostępniania danych. Być może niedługo w centrali Facebooka również powstaną podobne stanowiska.

Hacker z zasadami

Wyobraź sobie, iż jesteś tak dobry w programowaniu i kodowaniu, że możesz włamać się do najważniejszych rządowych i korporacyjnych baz danych na świecie. Chociaż jest to niewątpliwie nielegalne, niektóre duże korporacje i rządy zatrudniają hakerów, aby próbowali przebić się przez ich cyfrowe systemy bezpieczeństwa. Znani jako etyczni hakerzy, ci programiści mają za zadanie znaleźć wszelkie słabości i luki w systemach bezpieczeństwa największych organizacji na świecie. Gdy już jakąś znajdą, szukają sposobu, aby ją naprawić i upewnić się, że nikt inny nie będzie w stanie się przedostać.

Inżynier wyścigowy

Entuzjaści sportów motorowych będą świadomi obecności inżynierów wyścigowych, którzy siedzą w boksach w dniu wyścigu i oglądają monitor wypełnione niezbyt czytelnymi dla przeciętnego Kowalskiego informacjami o ich samochodzie. W jednym z najfajniejszych sportów na świecie znajdziesz wielu programistów, którzy pomogli sprawić, by ich samochód pracował na najwyższym możliwym poziomie. Inżynierowie wyścigowi pracują w zwarciu z kierowcami wyścigowymi i ich załogą. Są odpowiedzialni za nadzorowanie drobnych i precyzyjnych zmian w samochodzie i analizę odczytów z czujników bolidu.

Niektóre z najfajniejszych prac na świecie są wykonywane przez programistów, podczas gdy inne są krytyczne dla bezpieczeństwa narodu lub międzynarodowej korporacji. Istnieją prace związane z programowaniem, o których większość z nas nie ma pojęcia. Warto się na chwile zatrzymać i zastanowić ile zawdzięczamy tym ludziom pracującym gdzieś w cieniu.

 

Źródła: Jane Josefson

Zdjęcia: Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x