W Chinach producent woskowych figur Trumpa lamentuje nad wpływem wirusa

Dla Zeng Shenga, dyrektora Shanghai Maiyi Arts, jesień powinna być dobrodziejstwem dla biznesu: wraz z wyborami prezydenckimi w USA popyt na woskowe repliki Donalda Trumpa powinien nieznikać z list przebojów. Zamiast tego rozprzestrzenianie się koronawirusa zatrzymało nowe zamówienia i wstrzymało podróże zagraniczne, w tym do i ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie wstrzymuje się z produkcją repliki Joe Bidena.

„Miejsca turystyczne, parki rozrywki, domy znanych ludzi są tymczasowo zamknięte” – powiedział Zeng. „Ponieważ nie mogą wznowić pracy, nie możemy uzyskać nowych zamówień”. Firma Shanghay Maiyi Arts została założona w 2012 roku jako producent i dostawca figur woskowych.

Położona na obrzeżach Szanghaju, około godziny jazdy od centrum miasta, jego hala wystawowa służy również jako prowizoryczne muzeum, w którym goście mogą pozować obok replik północnokoreańskiego przywódcy Kim Jong-Un’a, gwiazdy sztuk walki Jackie Chana i innych. Zeng mówi, że do 2019 roku firma wysyłała klientom do 700 figur rocznie, z czego około jedna trzecia trafiała za granicę. Wirus jednak dwukrotnie doświadczył firmę: najpierw w Chinach, kiedy zamknięto fabryki i obiekty turystyczne, a następnie za granicą. Biznes pozostaje na poziomie około dwóch trzecich swojego normalnego rozmiaru, mówi Zeng.

Zeng mówi, że najtrudniejszą częścią wykonania repliki jest twarz. Samodzielne zaprojektowanie i wyrzeźbienie może zająć miesiąc. Do wykonania repliki włosów i odzieży firma zatrudnia specjalistów. Od początku do końca proces tworzenia może zająć trzy miesiące. Chociaż Trump jest najlepiej sprzedającym się modelem firmy w Stanach Zjednoczonych, w Chinach najlepiej sprzedającym się replika ochroniarza, śpiącego i zgarbionego na krześle.

W ubiegłym roku sklep wyprodukował 16 figur woskowych Trumpa, z których sześć trafiło za granicę.

Źródło: reuters.com | Zdjęcia: Shanghay Maiyi Arts

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x