Jak ugotować idealny makaron według Gordona Ramsaya

Gordon Ramsay wraca do podstaw dzięki nowej serii zawierającej 100 niezbędnych wskazówek dotyczących gotowania, które wszyscy powinniśmy znać w kuchni.

Chociaż makaron jest bardzo popularny wśród Brytyjczyków, wielu z nas wybiera metodę po prostu próbowania go w regularnych odstępach czasu, aby dowiedzieć się, kiedy jest gotowy do spożycia.Ale szef kuchni-celebrytów podzielił się teraz swoim poradnikiem, jak za każdym razem gotować idealny makaron al dente, bez konieczności zgadywania. Gordon mówi na YouTube : „Makaron – niedrogi podstawowy produkt do przechowywania w szafce. Można go łatwo niedogotować lub rozgotować. Oto, jak zrobić to prawidłowo”.

Zaczynaj od wlania wody do dużego naczynia, „aby makaron miał wystarczająco dużo miejsca do równomiernego ugotowania”, po czym dopraw wodę dużą szczyptą soli i obficie polej olejem, aby zapobiec sklejaniu się. Następnie należy zaczekać, aż woda zacznie się „wrzeć”, czyli szybko się porusza.

Jeśli używasz dłuższego makaronu, takiego jak spaghetti, umieść najpierw jeden koniec garnku, pozwalając mu zmięknąć, a następnie delikatnie przekręć go, aby zanurzyć resztę. Ustaw zegar i wyciągnij pojedynczą nitkę, aby sprawdzić, czy jest gotowa, gdy czas minie.

Kiedy go wyjmujesz, Gordon mówi: „Właściwie możesz to poczuć palcami – al dente. Nie kęs, po prostu będzie bardzo przyjemny i twardy w środku. Zdecydowanie nie jest chrupiący”.

Następnie odsącza makaron, po czym dodaje kolejną dużą szczyptę soli, trochę pieprzu i łyżkę oliwy z oliwek, mieszając, aby makaron się nie sklejał. „Proszę bardzo, piękny makaron al dente” – mówi. „Doskonale ugotowane”.

Metoda Gordona jest sprzeczna z radą udzieloną przez producentów makaronów i sosów Napolinę, według której dodanie oleju do wrzącej wody „obraziłoby” włoskich szefów kuchni .

Źródło: mirror.co.uk | Zdjęcia: Gordon Ramsay /Youtube

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x