Sposoby w jakie technologia przejmuje władze nad światem

Martwisz się, że pewnego dnia roboty opanują świat? To pomysł, który pojawił się w wielu futurystycznych, dystopijnych filmach i którego wielu z nas po cichu się boi. Biorąc pod uwagę, jak bardzo jesteśmy obecnie uzależnieni od technologii, wydaje się nieuniknione, że pewnego dnia sztuczna inteligencja osiągnie punkt, w którym zacznie z nami walczyć. Nie myślmy jednak o tym. Jeśli nie wierzysz, że technologia może kiedykolwiek rozwinąć się na tyle, aby osiągnąć ten punkt, pomyśl o tym, co już osiągnęła.

Przejęcie pracy

Czy wiesz, ile osób jest teraz bezrobotnych, ponieważ technologia zastąpiła ich w pracy? W 2017 roku zgłoszono, że zautomatyzowane roboty mogłyby przejąć około 800 milionów miejsc pracy do 2030 roku. Biorąc pod uwagę, że populacja planety nadal rośnie, podobnie jak stopa bezrobocia, liczba ta jest dość przerażająca. Czynności związane na przykład z linią montażową są obecnie prawie całkowicie wykonywane przez roboty. Oczywiście, może to nie być zajęcie, które ludzie lubią wykonywać, ale kiedy potrzebujesz pieniędzy, każda praca jest dobra.

Wraz z rozwojem technologii coraz więcej miejsc pracy będzie zagrożonych. Może jeszcze nie przez kilka najbliższych lat, ale już teraz łatwo wyobrazić sobie przyszłość, w której jedyną rzeczą, do której ludzie są zdolni, jest naprawianie robotów, gdy się psują.

W kieszeni każdego

Technologia nie musi stanowić zagrożenia dla naszych źródeł utrzymania, aby przejąć władzę nad światem. Wystarczy spojrzeć na telefony komórkowe. Czy masz jeden? Jeśli tak, jesteś jednym z ponad 5 miliardów ludzi na świecie, którzy są w posiadaniu tych urządzeń. Wyobraź sobie, jak różniłby się świat, gdybyśmy nie wszyscy mieli telefon komórkowy. Nie wiedzielibyśmy, co ze sobą zrobić. Tak wielu z nas polega na tych urządzeniach, aby utrzymywać kontakt z przyjaciółmi i rodziną, wykonywać ważne telefony, śledzić informacje… lista jest długa.

Posiadanie telefonów komórkowych zdecydowanie nie jest złe, ponieważ są one wyraźnie korzystne. Jednak świat załamałby się, gdyby każdy z nich nagle uległ awarii. Nie używamy telefonów komórkowych, polegamy na nich.

Oddalają nas od innych

Chociaż takie rzeczy jak telefony komórkowe pomagają nam utrzymywać kontakt z przyjaciółmi i rodziną, sprawiają również, że jesteśmy bardziej oddaleni od ludzi niż kiedykolwiek wcześniej. Wszystko musi być sfotografowane i opublikowane w mediach społecznościowych, aby uznać je za wartościowe, od jedzenia, które jemy, po muzykę, którą oglądamy na żywo. Kiedy przebywamy w towarzystwie innych, spędzamy ogromną ilość czasu, patrząc na nasze telefony lub tablety, zamiast rozmawiać, bez względu na to, z kim jesteśmy. Co zwykle robimy, siedząc na naszych telefonach? Prawdopodobnie piszemy z kimś, kogo nie ma w pokoju z nami. Nie byłby to taki problem, gdyby telefony komórkowe nie były tak rozpowszechnione na całym świecie.

Wyobraź sobie, jak wiele osób spędza całe dnie, patrząc na swoje telefony, aby rozmawiać z ludźmi, zamiast otwarcie komunikować się z nimi osobiście. To tak, jakbyśmy stali się niewolnikami technologii.

Nie wszystko jest złe

Pomimo tego, co może sugerować ten post, technologia nie jest zła. Wszystkie rodzaje technologii, od urządzeń, które znajdziesz w swojej kuchni, po konsole do gier w salonie, sprawiają, że życie staje się dla nas trochę łatwiejsze. Technologia usprawnia leczenie w szpitalach, pomaga dzieciom uzyskać lepszą edukację i sprawia, że podróżowanie po okolicy staje się o wiele bardziej wydajne. Oczywiście oznacza to, że jeśli kiedykolwiek dojdzie do dłuższej przerwy w dostawie prądu, to będziemy mieć wielki problem, ale jak często się to zdarza?

Najlepiej nie rozwodzić się zbytnio nad tempem rozwoju technologii. Podczas gdy niektórzy ludzie próbują bawić się ogniem, pracując nad sztuczną inteligencją, zamartwianie się tym sprawi tylko to, że będziesz się martwić. Po prostu staraj się nie polegać zbytnio na telefonie komórkowym przez cały czas, a wszystko będzie dobrze.

 

Źródła: Adam Byron

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x