Nawiązywanie kontaktu wzrokowego z dzieckiem – ważniejsze niż myślisz

W dzieciach jest coś, co topi nawet najbardziej cyniczne serca. Są takie małe i urocze i wydają ciche piskliwe dźwięki. Więź z dzieckiem w młodym wieku jest bardzo ważna, ponieważ pomaga w jego wzroście i rozwoju.

Istnieje kilka sposobów na nawiązanie więzi z dzieckiem, w tym trzymanie go, karmienie i poświęcanie uwagi, gdy płacze. Ale jednym z najważniejszych jest kontakt wzrokowy. Jest on tak samo ważny w świecie dorosłych podczas rozmowy, ale jest również niezbędny w rozwijaniu więzi między rodzicem a dzieckiem, zwłaszcza jeśli dziecko jeszcze nie potrafi mówić.

Synchronizacja

Cóż, jedną z najlepszych rzeczy w kontakcie wzrokowym, jak pokazują badania, jest to, że poprawia i wzmacnia więź między Tobą a Twoim dzieckiem. Kontakt wzrokowy synchronizuje mózgi, co jest niezbędne do poprawy komunikacji, uczenia się i rozumienia. Oczywiste jest, że ma to ogromny wpływ na rozwój i naukę dziecka. Gdybyś szukała jednych z najlepszych sposobów budowania więzi z dzieckiem, kontakt wzrokowy znalazłby się w pierwszej trójce.

Eksperyment

Uniwersytet Cambridge przeprowadził badanie w celu monitorowania fal mózgowych u niemowląt i eksperymentował z różnymi formami kontaktu wzrokowego. Okazuje się, że według nauki większość dzieci pozytywnie zareagowała na boczny kontakt wzrokowy. Dzieje się tak być może dlatego, że jest to bardziej osobiste, a zatem więź jest silniejsza. Jest to bardziej przemyślane i sygnalizuje niemowlęciu, że dorosły chce nawiązać z nim kontakt.

Kontakt wzrokowy lepszy niż wokalizacja

Wszyscy wiemy, jaką moc ma wokalizacja wobec dzieci. Uważa się, że śpiewanie rymowanek jest jednym z najlepszych sposobów wywoływania pozytywnej reakcji emocjonalnej u dzieci. Ale, co niewiarygodne, kontakt wzrokowy jest znacznie potężniejszy niż jakikolwiek rodzaj mówienia lub śpiewania. W rzeczywistości jest to o wiele ważniejsze, niż myśleliśmy, ponieważ dzieci nie tylko synchronizują fale mózgowe, gdy widzą coś znajomego, ale także wtedy, gdy czują potrzebę komunikowania się.

Rozwój

Oczywiste jest, że jest to pierwsza prawdziwa forma komunikacji, jaką niemowlęta mają, poza płaczem. Ponieważ płacz jest niepokojący, zwykle jest zarezerwowany, gdy czegoś potrzebują, ale nie mogą tego wyrazić. Ale nigdy nie wolno nam lekceważyć atrakcyjności i wagi kontaktu wzrokowego, pomagającego niemowlętom wyrosnąć na zdolne już do komunikacji dzieci. Ten wczesny krok jest istotną częścią procesu i może wiele pomóc w utrzymaniu prawidłowej więzi z dzieckiem.

Bycie rodzicem nie jest łatwe, nikt tego nie sugeruje, ale są rzeczy, które możesz zrobić, aby trochę sobie to ułatwić. Łącząc się w pełni z dzieckiem od najmłodszych lat, utrwalasz więzi rodzinne. Badania wykazały, jak ważny jest dla nas regularny kontakt wzrokowy z naszymi dziećmi, więc upewnij się, że robisz to tak często, jak tylko możesz.

Źródła: Jamey Levi

Zdjęcia: Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x