Jak zidentyfikowano środek użyty do ataku na Aleksieja Nawalnego

2 września niemiecka kanclerz Angela Merkel ujawniła, że ​​Aleksiej Nawalny, rosyjski polityk opozycyjny, został otruty środkiem nerwowym „jednoznacznie zidentyfikowanym w testach” jako Nowiczok – należący do rodziny egzotycznej broni chemicznej z czasów radzieckich. Merkel, z wykształcenia chemik, nie zdradziła charakteru testów przeprowadzonych w laboratorium wojskowym w Monachium. Ale naukowcy zaznajomieni z Nowiczokiem mają pojęcie, jak zrobili to detektywi toksykologiczni – i są pod wrażeniem tego, jak szybko zdemaskowano winowajcę.

Nawalny zachorował 20 sierpnia po wypiciu filiżanki herbaty na syberyjskim lotnisku. Zapadł w śpiączkę i dwa dni później poleciał do Berlina; we wczorajszym oświadczeniu szpital leczący go powiedział, że wyszedł ze śpiączki i „reaguje na bodźce słowne”. Zwolennicy Nawalnego oskarżyli rosyjskich agentów o dodanie trucizny do herbaty – zarzut, który wydaje się wiarygodny w świetle niedawnych rekordów Rosji używania toksycznych substancji do uciszania krytyków.

Nowiczok A234 był bronią z wyboru do rozliczenia rachunków z byłym rosyjskim szpiegiem Siergiejem Skripalem w Salisbury w Wielkiej Brytanii w marcu 2018 r. W nieudanej operacji dwóch oficerów rosyjskiego wywiadu pozostawiło ślady dowodowe w próbie zamachu na Skripala, którego córka Julia również zachorowała po ekspozycji na A234. Przeżyli, ale kobieta, która później natrafiła na butelkę perfum zawierającą tę substancję, zmarła.

Skandal w Salisbury wyprowadził Nowiczoka z cienia. Po tym, jak w 1992 roku rosyjski chemik ujawnił kilka szczegółów na temat niezwykle toksycznych środków nerwowych – jest ich co najmniej siedem – rząd USA i sojusznicy powstrzymali się od otwartej dyskusji; Nowiczok został sklasyfikowany jako tajny. Bezczelne użycie A234 w Wielkiej Brytanii doprowadziło do publicznego rozrachunku. W październiku 2019 r. strony Konwencji o zakazie broni chemicznej zgodziły się dodać Nowiczoka do traktatowej listy toksycznych chemikaliów, poddając je reżimowi weryfikacji konwencji i torując drogę do badań nad mechanizmem działania tych środków nerwowych „czwartej generacji”. a także środków zaradczych i leczenia.

Postęp dyplomatyczny nie powstrzymał nieznanych napastników Nawalnego. Gdy lekarze w Berlinie walczyli, aby go uratować, naukowcy z Instytutu Farmakologii i Toksykologii Bundeswehry w Monachium postanowili odkryć tajemniczą przyczynę jego objawów.

Mieli wyraźne cele, na które mogli polować. Podobnie jak inne środki nerwowe, Nowiczok wiąże się z acetylocholinoesterazą (AChE), enzymem, który rozkłada neuroprzekaźnik acetylocholinę, gdy jest uwalniany do synaps. Typowe objawy zatrucia nowiczokiem obejmują nudności, trudności w oddychaniu i drgawki; bez interwencji medycznej ofiary mogą zapaść w śpiączkę. Czerwone krwinki mają AChE zakotwiczone w błonach, więc próbka krwi może dostarczyć koniugatu powstającego, gdy nowiczok przyczepi się do AChE, co naukowcy mogli wykryć za pomocą spektrometrii mas, mówi Palmer Taylor, farmakolog z University of California w San Diego (UCSD) ).

Inną możliwością jest koniugat nowiczoka albuminy surowicy, białka występującego w największej ilości we krwi. Koniugaty czynnika nerwowego z albuminą surowicy „są bardzo użytecznymi markerami”, które można wykryć przez co najmniej kilka tygodni po zatruciu, mówi Stefano Costanzi, chemik i analityk ds. Nieproliferacji z American University w Waszyngtonie.

Trzecim kandydatem jest koniugat butyrylocholinoesterazy (BChE), enzymu usuwającego cząsteczki czynnika nerwowego w krwiobiegu. Byłoby proste użycie przeciwciała anty-BChE do przyczepienia się do koniugatu, a następnie strawienia białka. Większość cząsteczek Nowiczoka pozostałaby połączona z jednym z fragmentów i byłaby łatwa do wykrycia za pomocą spektrometrii mas, mówi Oksana Lockridge, toksykolog z University of Nebraska Medical Center. „Nie wątpię, że grupa Bundeswehry zastosowała tę metodę” – mówi. „Część nowiczoka, która pozostaje przyczepiona do enzymu, jest znacznie większa niż część jakiegokolwiek innego czynnika nerwowego” – mówi chemik UCSD Zoran Radić. Wykrycie takiego koniugatu dałoby identyfikację nowiczoka „w 100% pewne”, mówi Lockridge, który opracowuje BChE jako środek profilaktyczny w przypadku narażenia na czynniki nerwowe.

Sonda z Salisbury prawdopodobnie dostarczyła dokładnych informacji na temat Nowiczoka. Władze Wielkiej Brytanii „wiedzą teraz znacznie więcej o toksyczności, wykrywaniu i ogólnym zachowaniu Nowiczoka” – mówi Kamil Kuča, toksykolog z Uniwersytetu Hradec Králové w Czechach. „Mogliby dzielić się wynikami z „przyjaciółmi”, takimi jak Niemcy, mówi. A chemiczne prace detektywistyczne podjęte przez śledczych z brytyjskiego laboratorium obronnego w Porton Down mogły przyspieszyć analizy w laboratorium w Monachium, mówi Radić, poprzez „dostarczenie odpowiedniego zestawu protokołów do naśladowania”.

Możliwe jest również bezpośrednie wykrycie związku macierzystego – samego Nowiczoka – w ciele Nawalnego. „Można łatwo założyć, że gromadzą się w lipidach” – mówi Radić. W artykule opublikowanym na początku tego roku w czasopiśmie Heliyon, zespół z US Army Combat Capabilities and Development Command Chemical Biological Center wykazał, że trzy związki Nowiczoka są znacznie bardziej stabilne niż inne środki nerwowe, z najtrwalszym A234, około 1000 razy bardziej stabilny niż środek nerwowy sarin.

Ta stabilność może być ważnym czynnikiem, który powoduje, że garstka znanych ofiar Nowiczoka tak słabo reaguje na leczenie: lipidy w komórkach tłuszczowych mogą potrzebować tygodni, aby pozbyć się rezerw nowiczoka. Inną podstępną cechą Nowiczoka jest ich śmiertelny chwyt na AChE: wiążą się i blokują nie jedno miejsce w centrum aktywnym – jak robią to inne środki nerwowe – ale dwa. „Struktury Nowiczoków są wyjątkowe. Naprawdę różni się od innych środków nerwowych ”- mówi Radić. Z tego powodu oksymy, antidotum, które odciąga środki nerwowe od AChE i prowadzi do reaktywacji enzymu, może być znacznie mniej skuteczne przeciwko Nowiczokowi niż przeciwko klasycznym środkom nerwowym, takim jak sarin. „Nie ma odtajnionych informacji o reaktywacji”, mówi Radić. Jeden z badaczy mówi, że pralidoksym, antidotum noszone przez żołnierzy amerykańskich narażonych na działanie czynników nerwowych,

Niezależnie od tego, kto dokonał zamachu na Nawalnego, bezczelny incydent i rewelacje o trwałości Nowiczoków potęgują obawy o zagrożenie, jakie stanowią. I chociaż większość środków nerwowych jest przechowywana w postaci płynów, niektóre Nowiczoki są stabilne jako bardzo drobny proszek. „Można je ukryć i przechowywać o wiele łatwiej niż klasyczne środki nerwowe” – mówi Radić, który zauważa, że ​​zwiększa się prawdopodobieństwo, że trafią na czarny rynek.

Źródło: Richard Stone, doi: 10.1126 / science.abe6561 | Zdjęcie: VALERIY MELNIKOV / SPUTNIK PRZEZ AP

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x