Jak urbanizacja wpływa na ewolucję zwierząt?

W ciągu ostatniej dekady nasz świat szybko się zmieniał. Technologia gwałtownie się rozwija, a nasze społeczeństwo z każdym dniem coraz bardziej przypomina film science-fiction. Wirtualna rzeczywistość, hoverboardy, samojezdne samochody i roboty są teraz na porządku dziennym. Co to oznacza dla ewolucji, gdy nasze miasta się rozrastają, a nasze życie staje się bardziej zurbanizowane? W raporcie Marca T. J. Johnsona i Jasona Munshi-South dla Science zagłębiono się we wpływ urbanizacji na ewolucję w obecnych czasach.

Komary z londyńskiego metra

Kiedy w XIX wieku budowano londyńskie metro, nikt nie spodziewał się, że stanie się domem dla szybko rozwijających się komarów. Te wyjątkowe owady londyńskiego metra zostały przebadane pod kątem dość interesującego tempa ewolucji. Katharine Byrne, doktorantka z Londynu, postanowiła zebrać komary z siedmiu miejsc w metrze, aby zbadać, co odróżnia je od ich odpowiedników żyjących na powierzchni. Okazuje się, że wyniki były dość szokujące. Te komary wyewoluował, aby nie potrzebować krwi do tworzenia jaj ani hibernacji zimą i przestały się krzyżować. Genetycznie, te komary ewoluowały inaczej niż jakikolwiek inny pokrewny gatunek i to w tak krótkim czasie.

Dziwuszka ogrodowa z Tucson

W innym badaniu przeprowadzonym w ostatnim dziesięcioleciu przez Aleksandra V. Badyaeva chodziło o przyjrzenie się ewolucji ptaków, a konkretnie dziwuszek ogrodowych. Czy urbanizacja miała wpływ na długość ich dziobów? Badyaev odkrył, że w Tucson w Arizonie ptaki wyewoluowały, aby mieć dłuższe i szersze dzioby, po prostu po to, aby mieć dostęp do większej ilości smakołyków w karmnikach dla ptaków, które ludzie mają na swoich podwórkach. Zmiana w zachowaniu ludzi i urbanizacja świata zmieniły ptasi dziób…

Problem pluskwy

W raporcie Johnson i Munshi-South, podają doskonały przykład tego, jak urbanizacja świata wpływa na ewolucję pluskwy. Około dwie dekady temu pluskwy były dość rzadkie, po prostu już ich nie widywaliśmy. Wymyśliliśmy produkty, które miały trzymać je na odległość. Jednak ostatnio ich liczba na całym świecie wzrosła, ponieważ przystosowały się do pestycydów, których używamy. Losowe mutacje i dobór naturalny powodują, że niektóre stworzenia, takie jak pluskwy, przystosowują się do takich rzeczy, jak zanieczyszczenia, środki ochrony, zmieniający się krajobraz i klimat.

Ewolucja nabiera tempa

Raport wykazał, że generalnie urbanizacja naszej planety spowodowała przyspieszenie ewolucji. Organizmy musiały dostosowywać się lub umierać w znacznie szybszym tempie niż w przeszłości, co oznacza, że ​​ewolucja u tych gatunków, które przetrwały postępuje o wiele szybciej.

Podsumowując, wydaje się, że prędkość, z jaką urbanizujemy planetę, z pewnością wpłynęła na jej ekosystem. Podczas gdy niektóre organizmy robią wszystko, co w ich mocy, aby przezwyciężyć wyzwania, jakie przed nimi stawiamy, istnieją również gatunki o mniejszej różnorodności genetycznej, które nie są w stanie nadążyć. Urbanizacja przyspieszyła ewolucję, ale czy to dobrze? Być może nadszedł czas, aby zwrócić większą uwagę na środowisko, ponieważ ciągle rozbudowujemy miasta i modernizujemy naszą planetę, nie zwracając uwagi na resztę istot na naszej planecie.

 

Źródła: Josh Becker

Zdjęcia: CDC, Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x