Europejczycy w epoce brązu nie mogli pić mleka

Około 3000 lat temu tysiące wojowników walczyło na brzegach rzeki Tollense w północnych Niemczech. Dzierżyli broń z drewna, kamienia i brązu ze śmiertelnym skutkiem: w ciągu ostatniej dekady archeolodzy odkopali szkielety setek ludzi pochowanych w podmokłej ziemi. To jeden z największych konfliktów prehistorycznych, jakie kiedykolwiek odkryto .

Teraz testy genetyczne szkieletów ujawniają ojczyzny wojowników – i odkrywają wstrząs na temat wczesnej diety europejskiej: ci żołnierze nie mogli trawić świeżego mleka.

Szukając lepszego wglądu w bitwę, naukowcy zsekwencjonowali DNA 14 szkieletów. Odkryli wojowników pochodzących z Europy Środkowej – dzisiejszych Niemiec, Polski i Czech. Niestety, ich podobieństwo genetyczne daje niewielki wgląd w to, dlaczego walczyli.

„Liczyliśmy na znalezienie dwóch różnych grup ludzi o różnym pochodzeniu etnicznym, ale nie” – mówi współautor badania Joachim Burger, genetyk z Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji. „To rozczarowująco nudne”.

Jednak dwa z 14 szkieletów to kobiety, co sugeruje bardziej złożoną scenę niż zrekonstruowali archeolodzy.

Badanie, opublikowane dziś w czasopiśmie Cell Biology, okazało się również inną niespodzianką. Żaden z wojowników nie miał mutacji genetycznej, która umożliwia dorosłym trawienie mleka, zdolność znaną jako trwałość laktazy, która jest powszechna u wielu Europejczyków.

Inne badania wykazały, że uporczywość laktazy była powszechna w niektórych częściach Niemiec do 500 roku n.e., a rozpowszechniona w całym regionie do 1000 roku n.e. Zatem gen musiał rozprzestrzenić się wcześniej, ale po bitwie zaledwie 2000 lat wcześniej. Oznacza to, że w ciągu około 100 pokoleń mutacja przeniknęła do populacji w całej Europie. „To najsilniejsza selekcja znaleziona w ludzkim genomie” – mówi Burger.

Odkrycie to tylko pogłębia tajemnicę trwałości laktazy. W badaniu z 2007 roku Burger wykazał, że pierwsi europejscy rolnicy, żyjący ponad 8000 lat temu, również nie byli oporni na laktaze. W tym czasie argumentował, że mutacja stopniowo rozprzestrzeniała się wraz z rozwojem rolnictwa i pasterstwa, teorię wspartą oznakami dojenia oraz produkcji sera i jogurtu w Europie z epoki kamienia. Argumentowano, że ludzie zdolni do trawienia mleka będą w stanie uzyskać więcej kalorii ze swoich stad niż ci bez, a więcej ich dzieci przeżyją, aby przekazać gen.

Ale szkielety Tollense pokazują, że minęło co najmniej 6000 lat, zanim złapano gen trwałości laktazy. Wyniki DNA obalają również teorię, po raz pierwszy zaproponowaną w 2015 r., że gen powodujący trwałość laktazy został importowany do Europy Zachodniej około 5000 p.n.e. przez koczowników pasących krowy ze stepów współczesnej Ukrainy i Rosji, ludu Yamnaya.

Wyniki pozostawiają naukowców bardziej niż kiedykolwiek zdziwionych tym, kiedy i dlaczego Europejczycy zaczęli pić mleko. „Naturalny dryf genetyczny nie może tego wyjaśnić i nie ma również dowodów na to, że była to rotacja populacji” – mówi Christina Warinner, genetyk z Uniwersytetu Harvarda i Instytutu Historii Człowieka im. Maxa Plancka, która nie była zaangażowana w badanie. „To prawie żenujące, że jest to najsilniejszy przykład selekcji, jaki mamy i nie możemy tego naprawdę wyjaśnić”.

Być może coś w świeżym mleku pomogło ludziom w zapobieganiu chorobom w coraz bardziej zatłoczonych i opanowanych przez patogeny europejskich miastach i wioskach epoki żelaza i okresu rzymskiego, spekuluje Burger. Ale przyznaje, że też jest zdziwiony. „Musimy znaleźć powód, dla którego potrzebujemy tego napoju”.

Źródło: Andrew Curry, doi: 10.1126 / science.abe6338 | Zdjęcie: LANDESAMT FÜR KULTUR UND DENKMALPFLEGE MECKLENBURG-VORPOMMERN, LANDESARCHÄOLOGIE, C. HA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x