Niesamowite fakty o Uranie

Założymy się, że nigdy nie wiedziałeś, że Uran był pierwszą planetą odkrytą przez teleskop! Ta wspaniale wyglądająca planeta jest siódmą planetą od Słońca w naszym Układzie Słonecznym, a także jedną z największych pod względem masy. Uczenie się o planetach i zrozumienie tych rzeczy, o których już wiemy, zawsze daje mnóstwo radości.

Kiedy patrzysz na planety, widać wyraźnie, że Uran jest podobny do Neptuna, zwłaszcza jeśli chodzi o skład. Obie są niebieskie i obie zostały sklasyfikowane przez naukowców jako lodowe olbrzymy. Mimo to wciąż mało wiemy o Uranie, więc pomyśleliśmy, że warto poznać kilka faktów na temat tej niesamowitej planety.

Ma dużo księżyców

Wiele planet w Układzie Słonecznym ma wiele księżyców, na przykład Jowisz ma 63 księżyce! Uran blednie w porównaniu z nim z marną liczbą 27, chociaż to wciąż dużo. Jedną ciekawszych rzeczy na temat księżyców Urana, jest fakt, że wszystkie zostały nazwane na cześć postaci z literatury. Konkretnie, każdy księżyc nosi imię postaci z dzieł Szekspira i Aleksandra Pope’a.

Jego rotacja jest wyjątkowa

Inną interesującą rzeczą w przypadku Urana jest sposób, w jaki jego ruch obrotowy różni się od innych planet wokół niego. Ogromna większość planet krążących wokół Słońca kręci się wokół pionowej osi i wiruje jak bączki. Niektóre z nich wirują szybko, a inne wolno, ale zawsze obracają się w ten sam sposób… z wyjątkiem Urana! Uran w rzeczywistości porusza się inaczej, obracając się jak piłka toczona po ziemi. Nie jest jasne, co spowodowało ten obrót, chociaż niektórzy spekulują, że Uran zderzył się z inną planetą miliony lat temu.

Deszcze diamentów

Złożoność klimatu na Uranie jest taka, że ​​górna część atmosfery jest zimna. Ale im głębiej się w nią zanurzysz, tym staje się gorętsza. To w połączeniu z wysokim ciśnieniem doprowadziło do zjawiska diamentowych deszczy i to dosłownie. Te diamenty mają miliony karatów i osiągają rozmiar większy niż niedźwiedzie grizzly. Wyobraź sobie, że możesz odwiedzić Urana i zabrać ze sobą do domu jeden z tych błyszczących kamieni!

Byliśmy tam wcześniej

Można by pomyśleć, że jedyną planetą w Układzie Słonecznym, którą “odwiedziliśmy”, inną niż Ziemia, jest Mars. I to prawda, że ​​często latamy na Marsa, a to dlatego, że jego atmosfera jest podobna do naszej. Ale byliśmy też w innych miejscach, jednym z nich jest Uran. Jedyna jak dotąd wizyta na Uranie została przeprowadzona przez sondę Voyager 2 NASA i miała miejsce w 1986 roku. Naukowcy planują ponowną wizytę, ale kto wie, ile czasu minie, zanim to się stanie.

Uran to fascynująca planeta, o której jeszcze mało wiemy. Zaczynamy jednak uczyć się więcej na jej temat i miejmy nadzieję, że pewnego dnia ponownie ją odwiedzimy, a wtedy będziemy mogli dowiedzieć się jeszcze więcej. Uran ma wiele unikalnych cech, które sprawiają, że jest to jedna z najbardziej ekscytujących planet Układu Słonecznego do zbadania.

 

 

Źródła: Ethan Goldstien

Zdjęcia: SLAC National Accelerator Laboratory, Wikipedia, Shutterstock

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x