Myślisz że inni ludzie mają więcej przyjaciół niż ty?

Większość z nas widziała tych ludzi idących ulicą w otoczeniu przyjaciół i zastanawiała się, w jaki sposób utrzymują oni przy sobie tak wielu znajomych. Możesz kochać swoje własne towarzystwo, ale wszyscy dookoła wydają się zawsze spędzać czas ze swoimi przyjaciółmi… prawda?

Eksperyment

Biuletyn Personality and Social Psychology na University of Columbia miał na celu ustalenie, czy inni ludzie naprawdę mają więcej przyjaciół. Zaczęto rozmawiać ze studentami pierwszego roku college’u, którzy znaleźli się w zupełnie nowej sytuacji społecznej. Poproszono uczniów, aby opisali, ilu mieli przyjaciół, a także ilu znajomych mają według nich wszyscy pozostali studenci pierwszego roku. Czy więc wyniki były zaskakujące?

Mniej kumpli

W ramach badania przeprowadzono wywiady z 1100 studentami, aby dowiedzieć się, kto ostatecznie ma najwięcej przyjaciół. Co zaskakujące, ponad połowa ankietowanych odpowiedziała, że ​​uważają, że inni mają więcej przyjaciół niż oni. W rzeczywistości oszacowali, że inni uczniowie mają średnio 4,2 przyjaciół, podczas gdy myśleli, że sami mają tylko 3,6. Z drugiej strony 31% pytanych studentów uważa, że ​​mają o wiele więcej przyjaciół niż ktokolwiek inny w kampusie.

Kolejny test

W innym teście biuletynu przeprowadzono w ciągu dwóch lat wywiady z 390 studentami, aby dowiedzieć się, czy ich wyniki są tylko jednorazowe, związane ze zmianą środowiska. Tutaj zaczęto zadawać uczniom te same pytania, oraz dodatkowo o przewidywany czas, jaki spędzili ze znajomymi w porównaniu z innymi. Czy te wyniki miały wesprzeć pierwszy eksperyment, czy też miały dodać jeszcze więcej zamieszania?

Te same wyniki

Cóż, ich drugi eksperyment potwierdził  pierwsze odkrycia! W rzeczywistości studenci wierzyli, że spędzają dużo więcej czasu w samotności niż wszyscy inni na kampusie. Studenci nawet zasugerowali, że mają niskie poczucie własnej wartości w porównaniu z popularnymi ludźmi z roku. Wierzyli również, że inni w tym roku nawiązali więcej przyjaźni niż oni, ale czy to wszystko jest prawdą?

Wyniki

Chociaż wielu uważało, że mają mniej przyjaciół, wygląda na to, że ci uczniowie mogli być w błędzie. Badanie wykazało, że działania społeczne często odbywają się na otwartej przestrzeni, gdzie każdy może zobaczyć, jak wchodzisz w interakcje z przyjaciółmi. Dlatego zakładali oni, że inni muszą mieć więcej przyjaciół, ponieważ nigdy nie widzieli ich samych. Jednak to nie dotyczy tylko studiów. Badacze są również przekonani, że nasze postrzeganie przyjaźni jest powodem, dla którego aż połowa wszystkich związków może być jednostronna. Auć.

Niezależnie od tego, czy czujesz, że posiadasz wielu przyjaciół, czy wolisz pozostawać sam dla siebie, najważniejsze jest znalezienie odpowiedniej grupy społecznej. Ale pamiętaj, ludzie mogą nie mieć tylu przyjaciół, ilu myślałeś, że mają. Wszystko sprowadza się do tego, jak postrzegamy rzeczy.

 

Źródła: Jamey Levi

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x