Jak starożytni mierzyli czas?

Współczesnym życiem rządzą zegary, zegarki i telefony komórkowe. Wszyscy mamy swój ulubiony sposób śledzenia czasu, podobnie jak ludzie przed nami. Od starożytnych Egipcjan po starożytnych Chińczyków – oto sposoby w jak starożytni określali czas.

Egipcjanie

Począwszy od starożytnych Egipcjan, którzy byli znani z tego, że wyprzedzali swoje czasy. Mierzenie czasu rozpoczęło się u nich od obelisku. Jest to rodzaj kolumny wykonanej z kamienia, często z wygrawerowanymi hieroglifami. W tamtych czasach słońce było naturalnym zegarem. Obelisk pozwalał cieniom pełnić rolę wskazówek zegara, które znamy dzisiaj. Pojęcie godzin nie zostało jeszcze stworzone, ale położenie cieni nadal pozwalało na użyteczne interpretacje.

Grecy

Nowatorskie pomysły mierzenia czasu przypisywano także starożytnym Grekom. Używali wody do śledzenia upływającego czasu. Zegar wodny był miską z oznaczeniami wewnątrz niej podobnymi do dzbanka miarowego. Dno miski miało w sobie otwór umożliwiający przepływ wody. Gdy misa powoli opróżniała się, odsłaniając kolejne symbole, był to znak, że upłynął pewien czas. Przepływ wody zwalniał pod koniec, przez co czas wydawał się rozciągać, ale technika była lepsza niż zwykłe zgadywanie.

Francuzi

Bardzo rozpowszechnionym przyrządem do pomiaru czasu była klepsydra. Jest używana do dziś i jest znana na całym świecie. Jej pierwotnym celem było pokazywanie upływającego czasu na statkach. Następnie rozprzestrzeniła się na wszelkiego rodzaju zastosowania na lądzie i morzu. Jej charakterystyczny kształt cylindra, który zwęża się do środka i ponownie rozszerza, pozwala, aby piasek znajdujący się w urządzeniu przedostawał się z górnej przestrzeni na dno. Gdy piasek dotrze na drugą stronę, klepsydrę można po prostu ponownie odwrócić. Okres, jaki odmierza klepsydra, można regulować ilością piasku lub średnicą zwężenia. Klepsydra pokazuje, że dobry wynalazek lub pomysł jest ponadczasowy!

Chińczycy

Inny kraj bogaty w kulturę, Chiny, również stosował metody określania czasu w starożytnych epokach. Podobnie jak u starożytnych Greków, czas był oznaczany w konkretnych odstępach. Zegary były zrobione ze świec, a świece były wytwarzane tak, by za każdym razem paliły się tyle samo co ich wcześniejsze odpowiedniki. Działały one jako miara czasu, tak samo jak godzina jest dzisiaj miarą czasu. Wosk świecy topił się, a jej stopiona część była wskazówką, ile mniej więcej czasu upłynęło. Gdy potrzebny był budzik, przymocowywano do świecy przedmiot, który po jej stopieniu spadał na ziemie i robił hałas.

Czas i przestrzeń

Wyjście poza schemat sekund i godzin wymaga śledzenia księżyca i jego faz. Nasze kalendarze z 365 dniami i 12 miesiącami nie są tak nowoczesne, jak mogłoby się wydawać. Starożytni Egipcjanie używali podobnego systemu kalendarza do tego, którego używamy dzisiaj. Miał dwanaście miesięcy po trzydzieści dni każdy. Na koniec roku zostawało pięć dni. Starożytni Egipcjanie mieli nawet hieroglify, które można przetłumaczyć na wyrażenia takie jak „początek miesiąca”, „koniec miesiąca” i tak dalej.

Czas jest czymś, co łączy nasz wszystkich, więc świadomość, że już starożytni zdawali sobie sprawę, jak szybko czas ucieka, może być pocieszająca.

 

Źródła: Hannah Downey

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x