Jak powstaje zorza polarna?

Ci, którzy mieszkają na dużych szerokościach geograficznych, mogą od czasu do czasu doświadczać pięknych, kolorowych, opalizujących świateł migoczących na niebie w nocy. Są one znane jako Zorza Polarna, nazwa nadana oszałamiającemu pokazowi światła, o którym czasami słyszymy. Te kolorowe, magiczne światła są zachwycające, ale jak one powstają?

Kawałek nauki

Światła są w rzeczywistości wywoływane pośrednio przez Słońce. Słońce znajduje się miliony kilometrów od Ziemi, ale nawet w nocy, kiedy “nie świeci”, wciąż na nas wpływa. Burze, które występują na powierzchni Słońca, tworzą cząsteczki słoneczne wyrzucane w kierunku Ziemi. Zderzają się z atomami i jonami atmosfery przy powierzchni Ziemi, a nasza atmosfera reaguje. Naładowane cząstki pobudzają atomy, powodując ich zaświecenie i prowadząc do tych wspaniałych pokazów świetlnych, które czasami widzimy. Działa to w podobny sposób do tego, w jaki działają neony.

Dlaczego kolory?

Kolory zorzy od dawna są źródłem tajemnic i dyskusji. Przez wiele lat nikt nie wiedział, dlaczego występowały określone kolory, ale dzisiaj mamy już odpowiedź. Okazuje się, że naturalne gazy w ziemskiej atmosferze wpływają na różne kolory świateł zorzy. W większości są zielone (spowodowane przez tlen), ale czasami mogą być również czerwone, niebieskie, różowe i żółte. Niektórzy uważają również, że kolory mogą zależeć od długości fali emitowanego światła. Jest to również spowodowane gazami atmosferycznymi.

Widząc światła

Jest wiele miejsc, w których można zobaczyć te wspaniałe pokazy świateł, są to miejsca takie jak Skandynawia, Północna Kanada, Alaska, a nawet Oregon. Te niesamowite światła istnieją od wieków i kiedyś uważano, że mają nadprzyrodzone pochodzenie, co dobrze zostało ukazane w filmie “Mój brat niedźwiedź”. Mówiono też, że symbolizują nadchodzącą wojnę lub zniszczenie, ale teoria ewoluowała przez lata. Światła są zawsze obecne, bez względu na porę roku, ale najlepszy czas na ich zobaczenie to zima, kiedy powietrze jest czystsze i rześkie.

Jeśli masz okazję zobaczyć jakąś zorzę polarną w swoim życiu, upewnij się, że dobrze ją zapamiętasz. Widok zapierającego dech w piersiach światła byłby idealnym sposobem na zakończenie wspaniałych skandynawskich wakacji.

 

Źródła: Jamey Levi

Zdjęcia: Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x