Awokado dziennie wpływa na koncentrację u osób z nadwagą

Amerykańskie badanie wykazało, że zjedzenie codziennie awokado może poprawić skupienie i uwagę osób z nadwagą.

Odkrycie pokazuje, jak niewielkie zmiany w diecie mogą wpłynąć na zdrowie. Poprzednie badania wykazały, że osoby z nadwagą lub otyłością są bardziej narażone na pogorszenie funkcji poznawczych w starszym wieku.

Szczególnie interesujący był naturalnie występujący w awokado pigment zwany luteiną, który wiąże się z korzyściami poznawczymi.

Przez 12 tygodni badacze dostarczali codzienne posiłki 84 uczestnikom, którzy zostali zaklasyfikowani jako osoby z nadwagą lub otyłością. Posiłki były identyczne pod względem kalorii i makroskładników, ale posiłki jednej grupy zawierały świeże awokado, podczas gdy inne nie.

Przed i po badaniu uczestnicy wypełniali trzy testy poznawcze. Dwa z nich nie wykazały wyraźnej różnicy, ale zjadacze awokado radzili sobie lepiej w zadaniu zaprojektowanym do pomiaru „zahamowania uwagi” – zdolności do skupienia się na zadaniu, nawet gdy byli rozproszeni.

„Może się zdarzyć, że składniki odżywcze zawarte w awokado mają określone działanie w mózgu, które wspomaga wykonywanie tego zadania w szczególności, lub mogą być bardziej korzystne dla niektórych zdolności poznawczych niż inne” – powiedział dr Naiman Khan, który kierował badaniem.

Zaskakujące jest jednak to, że wyniki w zadaniu nie były skorelowane z poziomem luteiny uczestników.

„Awokado jest również bogate w błonnik i tłuszcze mononienasycone” – powiedziała absolwentka Caitlyn Edwards. „Jest możliwe, że te inne składniki odżywcze mogły odgrywać rolę w efektach poznawczych, które widzieliśmy”.

„Naszą misją jest dawanie ludziom możliwości” – powiedział Khan. „Istnieje wiele sposobów, w jakie ludzie mogą jeść, aby zoptymalizować zdrowie mózgu. Dowiadujemy się, że awokado może być jednym z tych owoców, które mogą mieć pewne właściwości neuroprotekcyjne.

„Ta praca dostarcza pewnych dowodów na to, że ludzie mają do wyboru mnóstwo zdrowej żywności, którą możemy spożywać”.

Źródło: James Lloyd, Science Focus | Zdjęcie: sciencefocus.com

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x