Aktywność tektoniczna na Marsie

Statek kosmiczny NASA wysłany w celu zbadania głębokiego wnętrza Marsa potwierdził, że planeta jest aktywna sejsmicznie lub innymi słowy podatna na wstrząsy.

Statek kosmiczny, zwany InSight, z powodzeniem wylądował w regionie Elysium Planitia na Czerwonej Planecie w listopadzie 2018 r. Po przebyciu 300 milionów mil w przestrzeni kosmicznej przez prawie siedem miesięcy. Naukowcy twierdzą, że lepsze poznanie aktywności sejsmicznej planet innych niż Ziemia może pomóc w uzyskaniu wskazówek dotyczących powstawania Układu Słonecznego.

Dr Bruce Banerdt, główny badacz InSight i główny autor jednego z badań, powiedział: „W końcu po raz pierwszy ustaliliśmy, że Mars jest planetą aktywną sejsmicznie”.

Pierwsze tak zwane „trzęsienie Marsa” zostało zarejestrowane przez czujniki pokładowe InSight w kwietniu 2019 r. Od tego czasu wykrył ponad 450 drgań, znacznie mniejszych niż cokolwiek, co można by poczuć na Ziemi. Ale dwa z nich były wystarczająco duże, aby naukowcy mogli prześledzić je z powrotem do źródła. Pochodziły z aktywnego geologicznie obszaru znanego jako Cerberus Fossae, około 1000 mil na wschód od Elysium Planitia.

The InSight lander © PA Science

Naukowcy twierdzą, że stanowi to mocny dowód na to, że aktywność sejsmiczna na Marsie jest nie tylko konsekwencją ochłodzenia i kurczenia się planety, ale jest również spowodowana przez zderzające się lub rozchodzące się płyty tektoniczne. Energia sejsmiczna uwolniona na Marsie jest czymś pomiędzy energią Ziemi i Księżyca – stwierdzili naukowcy.

Dr Domenico Giardini z ETH Zurich w Szwajcarii i główny autor jednego z badań, dodał: „Trzęsienia Marsa mają charakterystykę obserwowaną już na Księżycu w erze Apollo, z długim czasem trwania sygnału (10 do 20 minut) ze względu na właściwości rozpraszania skorupy marsjańskiej ”.

Naukowcy mają nadzieję, że odczyt fal sejsmicznych na Marsie ujawni informacje o tym, jak wygląda wnętrze planety i jak się zmienia.

Odkrycia sugerują również, że lokalne pole magnetyczne w miejscu lądowania jest 10 razy silniejsze niż oczekiwano. Ponadto naukowcy odkryli, że pogoda na Marsie jest podobna do tej na Ziemi, ale z kluczowymi różnicami, takimi jak silniejsze dzienne ciśnienie atmosferyczne i wahania temperatury.

Dr Don Banfield z Center for Astrophysics and Planetary Science na Cornell University w USA i główny autor jednego z badań, powiedział agencji prasowej PA: „Atmosfera jest tak rzadka, że ​​może się nagrzewać i ochładzać znacznie szybciej niż Ziemia. Nocą schładza się do około -95°C, podczas gdy w dzień osiąga temperatury bliskie 0°C”.

Dowody na istnienie diabłów pyłowych, które są wirami marsjańskiej gleby wzburzanymi przez wiatr wirujący jak tornado z prędkością prawie 60 mil na godzinę, zaobserwowano miesiąc po wylądowaniu InSight na Marsie.

Zespół ten wykrył także zjawisko znane jako “fale grawitacyjne”, które Dr Banfield opisał jako “oscylacje wyporu paczek powietrznych również regularnie obserwowanych na Ziemi”. Powiedział PA: “Nadal pracujemy nad zrozumieniem, czego te fale mogą nas nauczyć o Marsie. Prawdopodobnie w nadchodzących latach poświęcimy temu dużo uwagi.”

Wstępne ustalenia z pierwszych 10 miesięcy pobytu InSight na Marsie zostały opublikowane w serii artykułów w czasopismach naukowych Nature. Oczekuje się, że misja NASA o wartości 633 milionów funtów będzie kontynuowana przez kolejny rok.

Źródło: Sara Rigby, Science Focus | Zdjęcie: Photo by Nicolas Lobos on Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x