Zmiana akordu gromadzi setki ludzi

Setki ludzi przybyło w sobotę(05.09) do niemieckiego kościoła, aby po raz pierwszy od prawie siedmiu lat usłyszeć zmianę akordów na organach.

Kościół św. Burchardi w Halberstadt wykonuje na specjalnych organach eksperymentalny utwór Johna Cage’a, składający się z ośmiu stron z muzyką przeznaczoną do bardzo powolnego odtwarzania – ma trwać przez całe 639 lat – co oznacza, że ​​zakończy się w 2640 roku, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem. Organy grały ten sam akord przez sześć lat i 11 miesięcy przed sobotnią zmianą akordów.

Utwór zaczął grać oficjalnie 5 września 2001 roku, ale rozpoczął się bez żadnego dźwięku – do 5 lutego 2003 roku, kiedy nastąpiła pierwsza zmiana akordu.

Cage urodził się w 1912 r. i zmarł w 1992 r. W wieku 79 lat, po dziesięcioletniej karierze kompozytora i teoretyka muzyki, która wzbudzała zarówno pochwały, jak i pogardę krytyków i publiczności. Najbardziej znany z utworu 4’33 “- który jest zaledwie czterema minutami i 33 sekundami ciszy – Cage napisał go w latach 80. XX wieku.

Zazwyczaj zmiany akordów w utworze przyciągają tysiące odwiedzających. Jednak z powodu pandemii COVID-19 kościół ograniczył liczbę widzów.

Źródło: upi.com  | Zdjęcia: John Cage Zdjęcie Matthias / Beinh / EPA -EFE

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x