Warszawskie Zoo bada czy olej konopny zmniejsza stres u słoni

Naukowcy z warszawskiego zoo w ostatnich dniach pobierali krew, ślinę i inne próbki od trzech słoni w zoo, aby przygotować się do sprawdzenia, czy podanie im oleju z konopi może zmniejszyć ich stres.

Dr Agnieszka Czujkowska, weterynarz w zoo, powiedziała, że ​​olej z konopi, znany również jako CBD lub olej kanabidiolowy, zmniejsza niepokój i stres u innych zwierząt, w tym u koni i psów. Eksperci zoo uznali, że warto sprawdzić, czy można również pomóc swoim zwierzętom, w tym żyrafom, nosorożcom i niedźwiedziom polarnym. Postanowili jednak rozpocząć testy na swoich trzech słoniach afrykańskich, które przeszły okres stresu po śmierci w marcu starszej koleżanki, Erny.

„Zasadniczo stres jest wszędzie i nie wiemy, co się wydarzy w przyszłości” – powiedziała. „Może któryś ze słoni będzie w ciąży, może czasem dojdzie do jakiejś kontuzji. Mogą złamać kieł – zdarza się. Mogą zachorować bez powodu – powiedziała. „Chcemy mieć coś, co pozwoli im bezproblemowo przejść przez ten okres”.

Podczas gdy badanie wywołało sensacyjne nagłówki, Czujkowska wyjaśniła, że ​​olej z konopi nie jest narkotykiem i różni się od marihuany tym, że nie zawiera THC, głównego związku psychoaktywnego w konopiach. Jeśli badanie zadziała zgodnie z oczekiwaniami, olej po prostu „uspokoi ich trochę” i będzie miał działanie przeciwzapalne i inne, powiedziała w piątek The Associated Press, gdy zwierzęta zjadały za nią duże gałęzie. „To będzie działać na różne sposoby, ale nie da im żadnego haju” – powiedziała. „Olej z konopi nie jest lekiem”. „Nigdy nie zastosowalibyśmy niczego, co jest niebezpieczne dla zwierząt” – dodała.

Ona i opiekunowie zwierząt przynieśli w piątek jedynego samca słonia, Leona, do zagrody i spoza klatki ochronnej pobrali krew i  próbki śliny. Posłuchał swoich opiekunów, gdy kazali mu podnieść trąbę, aby mogli pobrać wymazy ze śliny. Około 300 próbek – krwi, śliny, moczu i kału – zostało pobranych w ciągu ostatniego tygodnia w ramach przygotowań.

Naukowcy mierzą między innymi poziom kortyzolu, hormonu stresu, u słoni. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za kilka tygodni będą mogli zacząć podawać krople oleju konopnego, ale oczekiwane wyniki z badania mogą zająć nawet dwa lata – powiedziała Czujkowska. Po śmierci Erny pozostałe dwie słonice walczyły o ustalenie hierarchii.

23-letnia Fryderyka, zwana też Fredzią, od dawna próbowała zapanować nad drugą słonica, Buba, także 23-letnią, ale do pewnego stopnia była trzymana w ryzach przez Ernę, która pomagała rozwiązywać konflikty. Od śmierci Erny szczególnie Fredzia wykazuje większy poziom stresu, próbując kontrolować jedzenie i inne zachowania Buby.

Fredzia „jest zestresowana, bo jest szefem stada. To tak, jakby mieć szefa, 10 pracowników i nagle ośmiu zostaje zwolnionych, a ten szef nie ma nic do roboty ”- powiedział Patryk Pyciński, ekspert ds. Ssaków w zoo, który zajmuje się badaniem słoni.

Naukowcy z zoo mają nadzieję, że zmniejszenie poziomu stresu pozwoli Fredzii na poczęcie. Własne potomstwo, może to zmniejszyć jej potrzebę dominacji nad Babą i zmniejszyć napięcia w grupie.

Źródło: huffpost.com  | Zdjęcia: Photo by paweldotio on Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x