Robert Maudsley zabija trzy osoby odsiadując wyrok

Najbardziej niebezpieczny więzień Wielkiej Brytanii spędza 23 godziny dziennie zamknięty w szklanym pudełku. 67-letni Robert Maudsley siedzi za kratami od 1974 roku, ale to nie powstrzymało go przed dokonaniem trzech makabrycznych morderstw.

Urodzony w Toxteth w Liverpoolu Maudsley był jednym z dwunastu dzieci, które padły ofiarą przemocy ze strony ojca, który kiedyś zamknął go w pokoju na sześć miesięcy. Kiedy Maudsley skończył 16 lat, opuścił dom, ale wpadł w pułapkę narkomanii i musiał pracować jako chłopak do wynajęcia, aby opłacić swój nałóg.

Pierwszym mężczyzną, którego zamordował, był klient o nazwisku John Farrell, którego Maudsley udusiła po obejrzeniu zdjęć dzieci, których Farrell wykorzystał seksualnie. Zabójstwo było tak brutalne, że policjanci nadali ofierze przydomek „niebieski” z powodu koloru jego twarzy, kiedy został znaleziony. Maudsley został skazany na dożywocie i wysłany do szpitala psychiatrycznego o zaostrzonym rygorze Broadmoor, w którym przebywało kilku najbardziej niebezpiecznych więźniów w kraju.

W 1977 roku wraz ze współwięźniem Davidem Cheesemanem zaatakowali innego seksualnego drapieżnika, zabarykadując się w celi z Davidem Francisem, skazanym za molestowanie dzieci. Torturowali Francisa przez dziewięć brutalnych godzin. W pewnym momencie Maudsley wepchnął łyżkę do ucha ofiary do mózgu, co przyniosło mu przydomek Hannibal Kanibal.

Po zabójstwie Maudsley została przeniesiona do więzienia o zaostrzonym rygorze HMP Wakefield w Yorkshire. Ale zaledwie rok później wpadł w kolejny szalony szał zabijania. 29 lipca 1978 r. udusił i dźgnął nożem zabójcę żony Salney Darwood, ukrywając ciało pod łóżkiem w swojej celi.

Jego żądza krwi nie została jeszcze zaspokojona, następnie wkroczył do skrzydła więzienia i zaatakował Billa Robertsa, skazanego za napaść seksualną na siedmioletnią dziewczynkę. Rozbił głowę o ścianę, po czym porąbał czaszkę prowizorycznym sztyletem. Kiedy był pewien, że Roberts nie żyje, Maudsley podobno spokojnie podszedł do strażnika więziennego i poinformował go, że tego wieczoru będzie jednego mniej na obiedzie.

Funkcjonariusze więzienni zdali sobie sprawę, że jest on zbyt niebezpieczny, aby pozostać w populacji ogólnej i należy podjąć drastyczne środki. Specjalnie dla Maudsley zbudowano specjalną celę, znajdującą się w głębi więzienia. W 1983 roku cela nazwana „szklaną klatką” była gotowa. Mając niesamowite podobieństwo do celi Hannibala Lectera w Milczeniu owiec, pomieszczenie mierzyło zaledwie 5,5 m na 4,5 m z ogromnymi kuloodpornymi oknami, przez które strażnicy mogą go obserwować. Jedyne meble to stół i krzesło, a łóżko z betonową płytą. Posiłki podawane są przez wąską szczelinę pod drzwiami.

Maudsley spędza 23 godziny dziennie zamknięta w celi, z możliwością wyjścia tylko na godzinę ćwiczeń. Przez cały czas jest eskortowany przez strażników i nigdy nie wolno mu kontaktować się z innymi osadzonymi.

Lata odosobnienia odcisnęły piętno na więźniu i poprosił on o złagodzenie warunków odbywania kary. Poprosił o papużki faliste, a także o kapsułkę z cyjankiem, aby mógł popełnić samobójstwo. Obie prośby zostały odrzucone i Maudsley spędzi resztę życia samotnie w szklanym pudełku. Powiedział mediom, że czuje się „dręczony” swoim zamknięciem, mówiąc: „Brakuje nadziei i wydaje się, że nie mam na co czekać. Czuję, że żaden oficer nie interesuje się mną i interesuje ich tylko, kiedy otworzą drzwi, a potem upewniają się, że jak najszybciej wrócę do celi. Myślę, że funkcjonariusz mógłby się zatrzymać i trochę porozmawiać, ale nigdy tego nie robi i to właśnie o tym myślę przez większość czasu”.

Maudsley twierdził, że został zgwałcony jako dziecko, co mogło podsycić jego chęć zabijania ludzi molestujących dzieci. „Po części widzę to jako powrót do mojego dzieciństwa i powrót do pokoju, w którym byłem przetrzymywany przez sześć miesięcy i to mnie dręczy” – powiedział o swoim zamknięciu.

Jako dziecko Robert Maudsley doznał brutalnego wykorzystania seksualnego z rąk swojego ojca

 

Źródło: dailystar.co.uk | Zdjęcia: Liverpool Echo WS / BBC

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x