Powierzchnia Księżyca rdzewieje przez ziemski tlen

Naukowcy uważają, że tlen na Ziemi mógł powodować rdzewienie Księżyca od miliardów lat. Ku zaskoczeniu planetologów, hematyt utlenionego minerału żelaza został odkryty na dużych szerokościach geograficznych na Księżycu .

Żelazo jest silnie reaktywne z tlenem i tworzy czerwonawą rdzę, powszechnie występującą na Ziemi. Ale powierzchnia i wnętrze Księżyca są praktycznie pozbawione tlenu, więc na Księżycu dominuje nieskazitelne metaliczne żelazo, a silnie utlenione żelazo nie zostało potwierdzone w próbkach zwróconych z misji Apollo .

Dodatkowo wodór zawarty w wietrze słonecznym wysadza powierzchnię Księżyca, co przeciwdziała utlenianiu. Dlatego obecność na Księżycu silnie utlenionych minerałów zawierających żelazo, takich jak hematyt, jest nieoczekiwanym odkryciem.

Główny autor Shuai Li, asystent naukowca w Hawai’i Institute of Geophysics and Planetology (HIGP) w UH Manoa School of Ocean and Earth Science and Technology (SOEST), powiedział: “Nasza hipoteza jest taka, że księżycowy hematyt powstaje w wyniku utleniania księżycowego żelaza powierzchniowego przez tlen z górnej warstwy atmosfery ziemskiej, który w ciągu ostatnich kilku miliardów lat był nieprzerwanie wydmuchiwany na powierzchnię księżycową przez wiatr słoneczny, gdy Księżyc znajduje się w ziemskim ogonie magnetycznym.”

Aby dokonać tego odkrycia, naukowcy, w tym współautorzy z NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) i innych analizowali dane uzyskane przez Moon Mineralogy Mapper (M3) zaprojektowany przez NASA JPL na pokładzie indyjskiej misji Chandrayaan-1.

Prof. Li powiedział: „Kiedy badałem dane M3 w regionach polarnych, odkryłem, że niektóre cechy widmowe i wzory różnią się od tych, które obserwujemy na niższych szerokościach geograficznych lub w próbkach Apollo. Byłem ciekawy, czy to możliwe, że na Księżycu są reakcje skał wodnych. Po miesiącach śledztwa, odkryłem, że widzę podpis hematytu. “

Zdaniem naukowców miejsca występowania hematytu są silnie skorelowane z zawartością wody na dużych szerokościach geograficznych.

Prof. Li dodał: „Więcej hematytu na bliskim brzegu Księżyca sugeruje, że może być spokrewniony z Ziemią. Przypomniało mi to odkrycie dokonane przez japońską misję Kaguya, że ​​tlen z górnych warstw atmosfery Ziemi może być wydmuchiwany na powierzchnię Księżyca przez wiatr słoneczny, gdy Księżyc znajduje się w ogonie magnetycznym Ziemi. A zatem tlen atmosferyczny Ziemi może być głównym utleniaczem wytwarzającym hematyt. Wpływ wody i pyłu międzyplanetarnego również mógł odegrać krytyczną rolę ”.

Badanie, opublikowane w Science Advances, wykazało również, że hematyt nie jest całkowicie nieobecny po drugiej stronie Księżyca, do której ziemski tlen mógł nigdy nie dotrzeć.

Naukowcy twierdzą, że niewielka liczba obserwowanych na dużych szerokościach geograficznych Księżyca mogła być istotnie zaangażowana w proces formowania się hematytu po drugiej stronie Księżyca.

„Ziemia mogła odegrać ważną rolę w ewolucji powierzchni Księżyca” – podsumował prof. Li.

Źródło: Sara Rigby, Science Focus | Zdjęcie: Photo by Ahsan Avi on Unsplash ; Shuai Li, HIGP, U of Hawaii; NASA LRO WAC/ASU

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x