Odkryto starożytne butelki dla niemowląt

Według nowych dowodów odkrytych przez naukowców prehistoryczne europejskie dzieci mogły być karmione mlekiem zwierzęcym przy użyciu odpowiednika współczesnych butelek dla niemowląt.

Analiza chemiczna śladów jedzenia w małych glinianych naczyniach wykopanych ze starożytnych grobów dzieci wskazuje, że mleko pochodziło od pasących się zwierząt.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu powiedzieli, że ich odkrycia, opublikowane w czasopiśmie Nature, dostarczają wskazówek na temat praktyk odstawiania od piersi podczas prehistorii prawie 2500 lat temu. Dodali, że przed badaniem jedyne dowody na odstawienie od piersi pochodziły z analizy chemicznej szkieletów niemowląt.

Mając około 5–10 cm szerokości, zbadane przez naukowców naczynia zostały uznane za wystarczająco małe, aby zmieścić się w dłoniach dziecka. Posiadały również niezwykle wąskie dziobki – przypuszczalnie aby umożliwić ssanie. Niektóre z tych naczyń zawierały również stopy i miały kształt wyimaginowanych zwierząt.

Współczesne karmienie niemowląt ze zrekonstruowanego naczynia do karmienia niemowląt © Helena Seidl da Fonseca / University of Bristol / PA

Naukowcy początkowo nie byli pewni ich funkcji – wcześniejsze teorie sugerowały, że naczynia mogły służyć do karmienia osób chorych lub niedołężnych.

Aby to zbadać, naukowcy wybrali trzy naczynia odkopane ze starożytnych grobów dzieci w Bawarii w Niemczech, datowane na okres od 1200 do 450 r pne. Przedmioty znaleziono obok szczątków dzieci w wieku od zera do sześciu lat.

Następnie przeanalizowali skład chemiczny śladów żywności w tych naczyniach, który wykazał obecność kwasów tłuszczowych związanych z produktami mlecznymi, takimi jak mleko.

Dowody wskazują, że mleko to pochodziło od zwierząt takich jak krowy, owce lub kozy – tj. od zwierząt gospodarskich, które mają unikalny układ pokarmowy, który pozwala im żuć pokarm więcej niż jeden raz – chociaż nie ustalono konkretnego rodzaju zwierzęcia, które dostarczało to mleko.

Zdaniem naukowców „obecność tych trzech oczywiście wyspecjalizowanych naczyń w grobach dziecięcych w połączeniu z chemicznymi dowodami potwierdza, że ​​naczynia te były używane do karmienia niemowląt mlekiem zwierzęcym”. Uważają, że mleko to zostało podane zamiast mleka matki lub podczas odsadzania jako dodatek do żywności.

Naukowcy stwierdzili, że ich badania są pierwszymi, które dostarczają dowodów na to, że prehistoryczne dzieci były karmione mlekiem zwierzęcym przy użyciu naczyń równoważnych współczesnym butelkom dla niemowląt. Uważają, że ich odkrycia otwierają drogę do badań naczyń do karmienia z innych starożytnych kultur na całym świecie.

Dr Julie Dunne z University of Bristol’s School of Chemistry i główna autorka, powiedziała: „Te bardzo małe, sugestywne naczynia dostarczają nam cennych informacji o tym, jakie i jak były karmione dzieci tysiące lat temu, zapewniając rzeczywiste połączenie z matkami i niemowlętami w przeszłość.

„Podobne naczynia, choć rzadkie, pojawiają się w innych kulturach prehistorycznych (takich jak Rzym i starożytna Grecja) na całym świecie. Najlepiej byłoby przeprowadzić większe badanie geograficzne i sprawdzić, czy służyły one temu samemu celowi”.

Źródło: Aleksandra McNamara, Science Focus | Zdjęcie: sciencefocus.com

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x