Mikroskopijne roboty zasilane laserem

Naukowcy wykorzystali technologię laserową do efektywnego „chodzenia” mikroskopijnych robotów. Nogi o szerokości ludzkiego włosa mogą się zginać pod wpływem światła lasera, tworząc ruch przypominający chodzenie.

Naukowcy pod kierunkiem Cornell University mają nadzieję, że pewnego dnia rozwój będzie mógł zostać wykorzystany do podróży przez ludzkie tkanki i krew.

Eksperci byli w stanie zmontować milion czworonożnych robotów na 10-centymetrowej płytce krzemu. Każdy robot ma grubość około 5 mikronów – jeden mikron to jedna milionowa metra – i szerokość 40 mikronów. Ich „nogi” zbudowane są z siłowników elektrochemicznych, przy czym para przednia i tylna zasilane są różnymi krzemowymi fotowoltaikami.

Naukowcy kontrolują ruch nóg, migając laserem z przodu, a następnie z tyłu zestawu fotowoltaicznego. W ten sposób robot może chodzić – wyjaśnił zespół odpowiedzialny za projekt w czasopiśmie Nature .

Jednak te roboty mają pewne ograniczenia, takie jak są wolniejsze niż inne roboty pływające, nie są w stanie wyczuć otoczenia i brak zintegrowanej kontroli.

„Chociaż te roboty są prymitywne w swojej funkcji – nie są zbyt szybkie, nie mają zbyt wielu możliwości obliczeniowych – innowacje, które wprowadziliśmy, aby były kompatybilne ze standardową produkcją mikroczipów, otwierają drzwi do uczynienia tych mikroskopijnych robotów inteligentnymi, szybko i masowo wytwarzane ”- powiedział profesor Itai Cohen, jeden z autorów badania.

„To naprawdę dopiero pierwszy strzał, w którym, możemy przeprowadzić integrację elektroniczną na małym robocie”.

“Sterowanie maleńkim robotem jest być może tak bliskie, jak tylko można przyjść, by się skurczyć”, powiedział profesor Marc Miskin, główny autor badania. „Myślę, że maszyny takie jak te zabiorą nas do wszelkiego rodzaju niesamowitych światów, które są zbyt małe, aby je zobaczyć”.

Naukowcy twierdzą, że szukają teraz sposobów na wyposażenie robotów w bardziej skomplikowaną elektronikę i obliczenia pokładowe. Mają nadzieję, że te zmiany pozwolą kiedyś robotom wykorzystać je w środowisku medycznym, w organizmie człowieka do naprawy tkanek lub zbadania mózgu.

Źródło: Amy Barrett, Science Focus | Zdjęcie: sciencefocus.com | Wideo: Cornell University

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x