Mężczyźni mogą w końcu „wymrzeć”?

Chromosom Y może umierać, co skłania do dyskusji, czy mężczyźni mogą z nim zniknąć.

Płeć osoby zależy od tego, czy ma ona dwa chromosomy X (co powoduje rozwój jajników), czy X i Y (co prowadzi do powstania jąder). Z tych dwóch X ma około 1000 genów, podczas gdy Y ma zaledwie 45, a badania sugerują, że chromosom Y stopniowo się kurczy jeszcze bardziej.

W genach z czasem rozwijają się mutacje, z których niektóre są szkodliwe. Chromosom może uniknąć przekazywania takich szkodliwych mutacji, mieszając się i dopasowując do siebie podczas mejozy – etapu rozwoju płodu, podczas którego w naszych ciałach tworzą się plemniki lub komórki jajowe. Ten proces powoduje rozbicie genów i zwiększa prawdopodobieństwo, że przekazywane są tylko silne, nieszkodliwe.

Jednak tylko chromosomy X mogą wymieniać się między sobą, podczas gdy Y nie jest na tyle podobny, aby się łączyć. Ponieważ ludzie (na ogół) nie mają dwóch chromosomów Y, Y nie mogą się ze sobą rekombinować i przez miliony lat ewolucji stawał się coraz mniejszy.

Badania przeprowadzone przez Jennifer Graves, genetykę z Uniwersytetu La Trobe w Melbourne, sugerują, że 166 milionów lat temu chromosom Y miał podobną liczbę genów jak X, około 1669. „Więc nie trzeba wielkiego mózgu, by zdać sobie sprawę, że jeśli tempo utraty jest jednolite – 10 genów na milion lat – i zostało nam tylko 45, całe Y zniknie za 4,5 miliona lat” – powiedziała Live Nauka.

Badania sugerują, że tempo degradacji uległo spowolnieniu z upływem czasu, a ludzki chromosom Y utracił tylko jeden gen, odkąd 25 milionów lat temu rozeszli się ludzie i małpy. Ale całkowita utrata chromosomu Y jest nadal możliwa, tak jak zdarzyło się to innym gatunkom, w tym podziemnym gryzoniom zwanym ślepuszonką północną, a także niektórym gatunkom szczurów kolczastych w Japonii.

Niekoniecznie oznacza to, że mężczyźni są skazani na zagładę, ponieważ utrata chromosomu Y nie usuwa płci męskiej z gatunku, ponieważ zarówno kolczaste szczury, jak i ślepuszonki północne nadal mają samców i samice.

„Ludzie myślą, że seks jest czymś bardzo zdeterminowanym” – powiedział Rasmus Nielsen, genetyk z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. „Jeśli masz chromosom Y, to jesteś mężczyzną lub nie masz chromosomu Y, to jesteś kobietą. Ale to tak nie działa”. W rzeczywistości 95% genów, które ulegają różnej ekspresji u mężczyzn i kobiet, w rzeczywistości nie żyje na chromosomach X i Y. Utrata chromosomu Y nie oznacza utraty mężczyzn” – wyjaśnił Nielsen. Gdyby chromosom Y zniknął, prawdopodobnie inny gen przejąłby rolę głównego wyznacznika płci podczas rozwoju człowieka.

Źródło: dailystar.co.uk | Zdjęcia: Getty Images / iStockphoto

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x