Jak wygrać każdą kłótnię?

Często dwoje ludzi będzie miało przeciwstawne poglądy, o których słuszności są przekonani. Jeśli masz wspaniały pomysł, nie zajdziesz daleko, jeśli nie wiesz, jak przekonać innych ludzi do jego realizacji, do tego służą argumenty. Są ludzie, którzy wiedzą, jak wygrać, wykorzystując siłę rozumu i inne perswazyjne techniki. Jeśli chcesz wygrać kłótnię, spróbuj zastosować niektóre z ich metod.

Zachowaj spokój

Bez względu na to, jak gorąca może być kłótnia i jak pasjonuje Cię temat, zachowanie opanowania i przejęcie kontroli nad emocjami powstrzyma Cię przed przegraną. Jest to jedna z najważniejszych zasad, która pomoże Ci wygrać.

Wykorzystaj fakty

Korzystanie z faktów potwierdzi Twój punkt widzenia, a dokładne informacje są bardzo trudne do obalenia. Zbierz z wyprzedzeniem wszelkiego rodzaju statystyki i ankiety, aby poprzeć swoją argumentację.

Zadawaj pytania

Zadawanie pytań to wspaniały sposób na przejęcie kontroli nad rozmową i spowodowanie, że druga osoba zostanie przyłapana bez żadnej sensownej odpowiedzi. Przykładem idealnego pytania byłoby „czy masz jakiś dowód na to stwierdzenie?”. Hipotetyczne pytania są również bardzo pomocne, gdy wprawiają one przeciwnika w zakłopotanie. Ta metoda działa w obie strony, Ty również powinieneś zawsze upewnić się, że to, co mówisz, jest logiczne.

Oprócz logiki czasami dodanie emocji może wiele zdziałać. Odwołanie się do motywów takich jak wolność i równość jest trudne do odrzucenia. Co więcej, większość ludzi jest tak pochłonięta tym, co planują powiedzieć dalej, że nie słuchają wystarczająco uważnie swojego przeciwnika. Nie zakładaj, co powiedzą, słuchaj uważnie i zwracaj uwagę na ich błędy. Może się to przysłużyć twojemu celowi.

Przestudiuj mocne i słabe strony przeciwnika

Nie kłóć się o wszystko bez powodu. Czasami warto pokłócić się z przeciwnikiem, ale potem przeważyć ich argument swoim, jeszcze lepszym. Powinieneś przestudiować mocne i słabe strony przeciwnika, a także jego przekonania. Czasami trzeba iść na kompromis i mieć otwarty umysł. W wielu przypadkach jest to najrozsądniejszy sposób.

Nie atakuj

Są rzeczy, do których powinieneś zdecydowanie dążyć, ale są też takie, których powinieneś świadomie i stanowczo unikać. Nie atakuj przeciwnika osobiście, atakuj dany problem, a nie samą osobę. Nawet jeśli atakują twoje życie osobiste, możesz to przywołać, ale nie odpłacaj się tym samym.

Skup się

Staraj się też nie rozpraszać. Twój przeciwnik może próbować wpleść w argumentację przypadkowe motywy, ale bądź stanowczy. Skupienie się na silniejszych argumentach i odłożenie na bok słabszych jest zawsze najlepszą drogą do wygranej. Używanie słabszych argumentów tylko osłabi Twoją argumentację.

Nie bądź niegrzeczny

Ważne jest, aby pamiętać, że kłótnia różni się od debaty na żywo i że między dwojgiem ludzi trzeba przekonać tylko tę drugą osobę. Bycie niegrzecznym nie pomoże, to co powinieneś próbować zrobić, to  dążyć do zawarcia porozumienia.

 

Źródła: Lolla Od

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x