COVID-19: Steroidy zmniejszają ryzyko śmierci o 20 procent

Według badań stwierdzono, że tanie i łatwo dostępne steroidy zmniejszają ryzyko śmierci u krytycznie chorych pacjentów z koronawirusem o 20 procent.

Międzynarodowy zespół naukowców przeanalizował siedem badań z udziałem trzech różnych typów przeciwzapalnych kortykosteroidów. Są to rodzaje sterydów stosowanych przez NHS w leczeniu szerokiego zakresu schorzeń, a nie sterydy anaboliczne, które są nielegalnie stosowane przez niektórych w celu uzyskania masy mięśniowej.

Badanie, koordynowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i analizowane przez National Institute for Health Research (NIHR) na Uniwersytecie w Bristolu, dotyczyło śmiertelności pacjentów w okresie 28 dni po leczeniu.

Okazało się, że leczenie jednym z trzech rodzajów kortykosteroidów prowadziło do szacunkowej 20-procentowej redukcji ryzyka zgonu.

Naukowcy twierdzą, że jest to odpowiednik około 68 procent krytycznie chorych pacjentów przeżywających po leczeniu steroidami, w porównaniu z około 60 procentami przeżywającymi bez nich. Wyniki badania, w którym wzięły udział leki deksametazon, hydrokortyzon i metyloprednizolon, zostały opublikowane w Journal of the American Medical Association w środę.

Jonathan Sterne, profesor statystyki medycznej i epidemiologii na Uniwersytecie w Bristolu, powiedział: „Steroidy to tani i łatwo dostępny lek, a nasza analiza potwierdziła, że ​​są one skuteczne w zmniejszaniu liczby zgonów wśród osób najbardziej dotkniętych COVID-19. Wyniki były spójne we wszystkich badaniach i wykazują korzyści niezależnie od wieku i płci”.

Wyjaśnił, że wyniki wskazują na „osiem zgonów mniej na każdych stu krytycznie chorych pacjentów, którym przypisano kortykosteroidy”.

W siedmiu badaniach kontrolnych od lutego do czerwca rekrutowano 1703 krytycznie chorych pacjentów z koronawirusem z 12 krajów. W badaniu wzięli udział pacjenci, którzy brali udział w badaniu Recovery na Uniwersytecie Oksfordzkim, w którym stosowano lek deksametazon. Pacjenci zostali losowo przydzieleni do grupy otrzymującej jeden z trzech leków lub placebo.

Naukowcy stwierdzili, że wyniki śmiertelności były spójne we wszystkich siedmiu próbach, przy czym deksametazon i hydrokortyzon dały „podobne efekty”. Jednak w testach metyloprednizolonu uczestniczyło zbyt mało pacjentów, aby umożliwić naukowcom precyzyjne oszacowanie jego wpływu.

Badanie wykazało, że steroidy przynosiły korzyści pacjentom niezależnie od tego, czy korzystali z respiratora. Ale naukowcy stwierdzili, że wydaje się, że ma większy wpływ na tych, którzy nie potrzebują leków, aby podnieść ciśnienie krwi .

W badaniu Recovery, w którym stosowano deksametazon, stwierdzono, że lek zmniejszył liczbę zgonów nawet o jedną trzecią wśród pacjentów korzystających z respiratorów i o jedną piątą wśród pacjentów korzystających z tlenu.

W badaniu wzięli udział naukowcy z Brazylii, Kanady, Chin, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i USA.

Martin Landray , profesor medycyny i epidemiologii na Uniwersytecie Oksfordzkim, który kieruje badaniami, powiedział: „Leki te istnieją od dziesięcioleci, są to leki, których każdy student medycyny uczy się niemal natychmiast po otwarciu podręcznika farmakologii klinicznej ”. Powiedział, że deksametazon i hydrokortyzon, które można przyjmować doustnie lub dożylnie, są „szeroko dostępnymi, tanimi i dobrze znanymi lekami”. Jako przykład podał, że leczenie 12 osób deksametazonem kosztuje około 60 funtów.

Ostrzegł jednak, że „imponujące” wyniki „nie wystarczą, aby doprowadzić do całkowitego przywrócenia… życia takiego, jakie znamy”. Powiedział, że dystans społeczny i noszenie masek „pozostają tak samo ważne jak zawsze”.

Anthony Gordon , profesor anestezjologii i intensywnej terapii, profesor NIHR Research z Imperial College London, który prowadził jedno z indywidualnych badań, powiedział, że odkrycia „nie są lekarstwem”. „Prawdziwą zaletą jest to, że teraz rozumiemy, że jest to efekt klasy steroidu, że istnieje więcej niż jeden wybór. Oznacza to, że na świecie powinna być lepsza podaż, nie powinno być żadnych braków – powiedział.

Profesor Gordon, konsultant intensywnej terapii, powiedział, że hydrokortyzon może być stosowany „od razu”, ponieważ jest dostępny na oddziałach intensywnej terapii w Wielkiej Brytanii. Ale prof. Landray powiedział, że dane wykazały, że hydrokortyzon nie był skuteczny u pacjentów z łagodniejszymi przypadkami choroby.

Powiedział: „To nie jest terapia profilaktyczna, to nie jest terapia dla wczesnych pacjentów ambulatoryjnych, przypadków o charakterze ogólnym, to jest terapia dla osób chorych. To lekarstwo dla osób przebywających w szpitalu, które potrzebują tlenu, u których wystąpiły komplikacje związane z COVID”.

Dyrektor naczelny NHS, Sir Simon Stevens, powiedział: „Jedną z charakterystycznych korzyści wynikających z posiadania NHS jest to, że mogliśmy szybko i na dużą skalę zmobilizować się, aby pomóc naukowcom w testowaniu i opracowywaniu sprawdzonych metod leczenia koronawirusa. Podobnie jak w przypadku deksametazonu, NHS podejmie teraz natychmiastowe działania, aby upewnić się, że pacjenci, którzy mogą skorzystać z leczenia hydrokortyzonem, zrobią to, dodając kolejną broń w zbrojowni w światowej walce z COVID-19”.

Prof. Sterne powiedział, że zaktualizowane wytyczne WHO zostaną opublikowane na jej stronie internetowej w środę.

Profesor Jonathan Van-Tam , zastępca naczelnego lekarza, pochwalił pracę brytyjskich badaczy i uczestników badania. Powiedział: „To imponujące widzieć tak wielu brytyjskich uczestników chętnych do wzięcia udziału w badaniach i mogących zgłosić się jako wolontariusze dzięki szybkiej reakcji rekrutacyjnej Sieci Badań Klinicznych NIHR. Badania takie jak to zrobią różnicę w kontrolowaniu tego wirusa.”

Źródło: Amy Barrett, Science Focus | Zdjęcie: Photo by James Yarema on Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x