Szpitale mogą wkrótce zdiagnozować chorobę serca na podstawie samego zdjęcia twarzy

Pacjenci będą mogli zdiagnozować chorobę serca po prostu robiąc selfie.

Opracowano nowy algorytm, który był w stanie prawidłowo wykryć chorobę wieńcową z 80% skutecznością, analizując rysy twarzy uczestników badania.

Łysienie (wypadanie włosów), xanthelasmata (żółte powieki) i arcus corneae (nieprzezroczysty pierścień wokół rogówki oka) to jedne z kilku wskazówek na twarzy osoby, która są wynikiem problemów z układem sercowo-naczyniowym.

Zespół naukowców z Chin wynalazł algorytm „głębokiego uczenia się”, który może określić ryzyko chorób serca u danej osoby na podstawie zaledwie czterech ich zdjęć. Algorytm wymaga dopracowania, zanim będzie można go wdrożyć jako przydatne narzędzie diagnostyczne, ale eksperci twierdzą, że może on „zrewolucjonizować medycynę” – ale najpierw trzeba pokonać istotne przeszkody etyczne.

W latach 2017-2019 badacze sfotografowali 5796 pacjentów, którzy udali się do szpitala na zabiegi obrazowania serca. Każdemu pacjentowi wykonano cztery zdjęcia – jedno z przodu, dwa profile boczne i jedno skierowane w dół na czubek głowy. Wyszkolono algorytm głębokiego uczenia się, aby analizować cztery obrazy i oceniać ryzyko chorób serca u każdej osoby. Zbadano również dodatkowe 1000 pacjentów, aby zweryfikować wyniki.

Wyniki opublikowane w European Heart Journal pokazały, że algorytm prawidłowo wykrywa choroby serca u 80% badanej grupy. Był również zdolny do prawidłowego wykrywania pacjentów bez choroby wieńcowej w 61% przypadków. „Algorytm miał umiarkowane działanie, a dodatkowe informacje kliniczne potwierdziły jego wyniki, co oznacza, że ​​można go było łatwo wykorzystać do przewidywania potencjalnych chorób serca na podstawie samych zdjęć twarzy” – mówi Xiang-Yang Ji, jeden z naukowców pracujących nad badanie.

„Policzek, czoło i nos dostarczyły do ​​algorytmu więcej informacji niż inne obszary twarzy. Musimy jednak poprawić szczegółowość, ponieważ odsetek wyników fałszywie dodatnich aż 46% może powodować niepokój i niedogodności dla pacjentów, a także potencjalnie przeciążać kliniki z pacjentami wymagającymi niepotrzebnych badań.”

Zhe Zheng, kierujący nowymi badaniami, dodał: „Według naszej wiedzy jest to pierwsza praca pokazująca, że ​​sztuczna inteligencja może być używana do analizy twarzy w celu wykrycia chorób serca. „Jest to krok w kierunku opracowania narzędzia opartego na głębokim uczeniu się, które można by wykorzystać do oceny ryzyka chorób serca, czy to w ambulatoriach, czy za pomocą „selfie” pacjentów, dzięki czemu  będą mogli wykonać własne badanie przesiewowe”.

Charalambos Antoniades i Christos Kotanidis, eksperci od chorób układu krążenia z Uniwersytetu Oksfordzkiego, twierdzą, że kiedy technologia czytania selfie będzie wystarczająco dokładna aby wykorzystać ją do masowego użytku, może „zrewolucjonizować medycynę, jaką znamy”. Ostrzegają jednak również, że tego rodzaju narzędzia diagnostyczne staną przed poważnymi wyzwaniami etycznymi, na przykład jeśli specjaliści niemedyczni będą w stanie zebrać prywatne informacje zdrowotne ze zdjęć ludzi.

„Taka technologia może budzić obawy związane z niewłaściwym wykorzystaniem informacji w celach dyskryminacyjnych” – napisano w artykule wstępnym o algorytmie. „Niechciane rozpowszechnianie wrażliwych danych medycznych, które można łatwo pobrać ze zdjęcia twarzy, sprawia, że ​​technologie takie jak omawiana tutaj stanowią poważne zagrożenie dla ochrony danych osobowych, potencjalnie wpływające na opcje ubezpieczeniowe”.

Peter Bannister z Instytutu Inżynierii i Technologii również wyraził obawę, że ta technologia „może zostać złośliwie zastosowana do danych w domenie publicznej”, jak zrzut ekranu z telekonferencji online używany do odmówienia komuś w przyszłości określonego ubezpieczenia zdrowotnego.

Źródło: dailystar.co.uk  | Zdjęcia: Getty Images / iStockphoto

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x