Rzeczy które starożytni robili lepiej niż my

Dzisiaj łatwo jest spojrzeć na nasze społeczeństwo i pomyśleć, że udało nam się, dokonaliśmy tego. Jest tak wiele rzeczy na świecie, z których możemy być dumni, prawda? Opanowaliśmy technologię, podróżowaliśmy po całym świecie i wynaleźliśmy iPhone’a. W rzeczywistości musimy być w najlepszej pozycji, w jakiej kiedykolwiek byliśmy, prawda? Cóż, to prawdopodobnie prawda, ale jest to również subiektywne i zależy od Twojego punktu widzenia. Faktem jest, że z historii możemy się bardzo dużo nauczyć.

W rzeczywistości, patrząc wstecz, możesz być zaskoczony tym, jak zaawansowani byli starożytni i jak dobrze potrafili robić różne rzeczy. Tylko dlatego, że jesteśmy teraz, że chodzimy po Ziemi, nie czyni nas to automatycznie najlepszymi we wszystkim. Oto niektóre z niesamowitych osiągnięć, w których starożytni byli lepsi od nas.

Beton

Tak, beton był lepiej wykonany w starożytności. Chociaż dzisiejszy beton ma przetrwać około 100 lat, Rzymianie używali betonu do budowy swoich konstrukcji ponad 2000 lat temu. Konstrukcji, które istnieją do dziś. Otóż można to sprowadzić do „teorii żarówek”, według której współczesne urządzenia mają działać tylko przez określony czas. Albo może wynikać to z faktu, że Rzymianie byli znacznie lepsi w tworzeniu betonu niż my.

Drogi

Drogi odgrywają tak istotną rolę w społeczeństwie, że gdyby nas ich pozbawić mówilibyśmy o globalnej katastrofie. W dzisiejszych czasach zbudowanie dobrej drogi może zająć lata, więc jak starożytni tak szybko to opanowali? Uznając znaczenie dróg dla podróżowania i handlu, wiele starożytnych imperiów korzystało z sieci drogowych. Inkowie stworzyli i używali Głównej Drogi Andyjskiej, która miała 30 000 km długości, a Rzymianie byli znani jako mistrzowie budowy dróg. Z ich jakości i skuteczności możemy się czegoś nauczyć, jako że niektóre z tych dróg przetrwały do dziś.

Rolnictwo

To zdumiewające, jak wiele starożytnych cywilizacji wyprzedziło swoje czasy, zajmując się rolnictwem. Na przykład Aztekowie i ich pływające ogrody w Dolinie Meksyku, które są uważane za jedne z pierwszych przykładów rolnictwa na dużą skalę. Aztekowie odgradzali prostokątne obszary w dnie bagiennym i wypełniali je błotem i roślinnością, aby dno znajdowało się nad poziomem wody. Pływające ogrody były wykorzystywane do uzyskania dobrych zbiorów i pomagały w zaopatrzeniu imperium w żywność.

To tylko kilka z rzeczy, które starożytni robili niewiarygodnie dobrze. To zdumiewające, jak wiele rzeczy potrafiły osiągnąć te starożytne cywilizacje bez wiedzy i technologii, którymi dysponujemy obecnie. Działali z bardzo prymitywnymi narzędziami i pomysłami, co sprawia, że ​​ich osiągnięcia są tym bardziej niezwykłe.

 

Źródła: Rob Kempinski

Zdjęcia: Yesterday, Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x