Jak muzyka wpływa na nasze zdrowie?

Niezależnie od tego, czy jest to emocjonalne wydanie klasycznej włoskiej opery, czy żywiołowa radość z tańca na weselu u kuzyna, doświadczenie słuchania i cieszenia się muzyką jest wyjątkowe dla ludzkości na całym świecie. To jak uniwersalny język – samorządny i wolny, nieokreślony aspekt naszej kultury, który pozornie łączy nas wszystkich.

Wszyscy wiemy, jak łatwo przy dobrej melodii wywołać uśmiech na twarzy i sprawić, że stopy zaczną tupać, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, w jaki sposób muzyka może rzeczywiście biologicznie przynieść korzyści Twojemu zdrowiu? Prawda jest taka, że ​​przeprowadzono wiele różnych badań naukowych, które udowodniły, jak dobrze muzyka może wpływać na Twoje samopoczucie. Oto kilka, nad którymi możesz się zastanowić.

Poprawia umiejętności komunikacyjne

Badania pokazują, że muzyka stymuluje mózg. Występują reakcje fizjologiczne i uwalniane są określone hormony. Wykazano, że zwiększona ekspozycja na muzykę od najmłodszych lat radykalnie poprawia rozwój werbalny i wzrokowy, a dzieci, które zostały przeszkolone muzycznie, mają wyższe IQ.

Zmniejsza niepokój i pomaga w depresji

Stwierdzono, że muzyka działa kojąco i odprężająco na organizm, poprawiając nastrój, łagodząc niepokoje psychiczne i ogólnie poprawiając jakość życia. Biorąc pod uwagę te emocjonalne korzyści płynące z muzyki, badania wykazały, że ci, którzy często słuchają muzyki, są w rzeczywistości znacznie mniej narażeni na rozwój depresji.

Uśmierza ból

Prowadzono również badania nad wyjątkową zdolnością muzyki do zmniejszania intensywności bólu. Większość z nich sugeruje, że muzyka ma znaczący wpływ na organizm ludzki, powodując wydzielanie hormonów. Uważa się, że to zjawisko pozwala w pewnym stopniu odwrócić uwagę od bólu, uwalniając falę przyjemnych uczuć, które zakłócają resztę bodźców otrzymywanych przez nasz organizm. Ten rodzaj muzykoterapii jest najbardziej skuteczny w przypadku bólu przewlekłego i ostrego.

Zmniejsza stres

Muzyka na ogół ma uspokajający wpływ na naturalną reakcję organizmu, jaką jest stres. Może być używana jako skuteczne narzędzie w radzeniu sobie z nim, będąc niezwykle potężnym narzędziem do zmiany nastroju emocjonalnego. Może nas rozpraszać i odwracać naszą uwagę, gdy organizm biologicznie reaguje na stres. Muzyka również pomaga w zasypianiu i sprawia, że sen jest głębszy, a po obudzeniu jesteśmy bardziej wyspani.

Wzmacnia pamięć

Znasz to uczucie, kiedy słyszysz konkretną piosenkę i w jakiś sposób twoje zmysły wyostrzają się, pojawia się gęsia skórka i dzieje się to w tej jednej konkretnej chwili? Cóż, badania naukowe nad tym uczuciem wykazały, że muzyka ma potężny wpływ na stymulacje naszej pamięci. Uważa się, że zjawisko to jest związane z uwalnianiem dopaminy, co pozytywnie wpływa na pamięć epizodyczną, wzmacniając zdolność zapamiętywania.

Więc następnym razem, gdy będziesz słuchać radia lub tworzyć nową poniedziałkową playlistę, zastanów się nad tym, jak potężna jest muzyka. Może wpływać na nasze funkcje biologiczne bez naszej wiedzy. Muzyka była i zawsze będzie formą terapii dla duszy, ale coraz więcej badań sugeruje, że ma ona również kilka dodatkowych korzyści dla naszego biologicznego zdrowia.

 

Źródła: Adam Byron

Zdjęcia: Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x