Dawno zaginiona biblijna wioska przeklęta przez Jezusa Chrystusa odnaleziona

Archeolodzy uważają, że biblijna wioska skazana na zagładę przez Jezusa naprawdę istniała i dziś leży w ruinach zaledwie 1.6 kilometra od Jeziora Galilejskiego.

Betsaida – miasto rodzinne uczniów Piotra, Andrzeja i Filipa – było podobno miejscem, w którym Chrystus dokonał dwóch cudów: nakarmił tłumy i pomógł niewidomemu widzieć. Jezus przeklął wioskę, wraz z dwoma innymi, za to, że pomimo jego cudów mieszkańcy nie żałowali za grzechy, ostrzegał, że wioski będą potraktowane gorzej niż Sodoma – miasto zniszczone przez Boga w Starym Testamencie.

Prawdziwe położenie Betsaidy zostało ostatecznie utracone dla historii, a różni archeolodzy uważali, że znajduje się w różnych miejsca. Profesor Rami Arav uważa, że ​​tajemnica została rozwiązana. Po 32 latach wykopalisk dr Arav z University of Nebraska nie ma wątpliwości, że Et-Tell, stanowisko wykopaliskowe na Wzgórzach Golan, jest tym samym miejscem co biblijna wioska. „Starożytne źródła nakładają kilka wymagań dotyczących identyfikacji Betsaidy” – powiedział. „Znaleziska w Et-Tell przekonały nie tylko mnie, ale i grono godnych zaufania ekspertów. Aby argumentować swoją rację, dr Arav odwołuje się do rzymskiego historyka Tytusa Flawiusza Józefa, który opisuje położenie Betsaidy „Józef Flawiusz mówi, że miasto znajdowało się w ‘dolnym Golan’ w pobliżu ujścia rzeki Jordan” – powiedział dr Arav. „To znaczy, że to jest miejsce, w którym powinniśmy szukać Betsaidy”.

Profesor zwraca również uwagę na opis Józefa Flawiusza, mówiący o Betsaida: „podniesiona do godności miasta” i przemianowana na Julias, po żonie rzymskiego cesarza Augusta. „W Et-Tell odkryliśmy świątynię poświęconą Julii, żonie Augusta” – powiedział.

Nazwę Betsaida można przetłumaczyć jako „dom wędkarski / łowiecki” i dr Arav uważa, że ​​kryje się w tym kolejna wskazówka. Twierdzi, że ruiny w Et-Tell były kiedyś znane jako Zer, co można również zapisać jako „Tzed”, hebrajskie słowo oznaczające zarówno polowanie, jak i łowienie ryb. Nazwa ostatecznie przekształciło się w Beit-tzed lub Betsaida. I chociaż Et-Tell leży ponad 1.6 kilometra od Jeziora Galilejskiego – wbrew biblijnemu opisowi Betsaidy jako miejsca, do którego można dostać się łodzią – miejsce wykopalisk mogło być bliżej jeziora w starożytności. Zmianę można wyjaśnić ruchami tektonicznymi i zmieniającymi się poziomami wody w jeziorze. Dr Arav powiedział: „Zasadniczo musisz wiedzieć, że Morze Galilejskie znajduje się dokładnie w środku szczeliny syro-afrykańskiej i jest podatne na zmiany tektoniczne”. Odkryto również starożytny sprzęt rybacki wśród ruin osady.

Chociaż Betsaida nie doświadczyła nieszczęsnego końca, który przepowiedział Jezus, została ostatecznie opuszczona. „Na szczęście Jezus nie powiedział, kiedy miasto zostanie zniszczone” – zażartował dr Arav. „Tak więc w IV wieku został opuszczony i bez konserwacji budynki zawaliły się”.

Profesor rzucił rękawicę także archeologom, którzy opowiadają się ze prawdziwa Betsaida znajduje się w pobliskim El-Araj. Uważa, że ​​to, co faktycznie znaleźli, to były obóz wojskowy. „To niezwykłe osiągnięcie, ale w starożytnych źródłach nie wspomniano o Betsaidzie” – powiedział. „Po prostu nie spełniają wyżej wymienionych warunków, ale doskonale pasują do obozu wojskowego. Chciałbym również poprosić dyrektorów wykopalisk w El-Araj o opublikowanie recenzowanego artykułu, w którym opisano ich odkrycia.”

Jak dotąd nie udało im się tego zrobić, a wszystko, co społeczność archeologów wie o ich znaleziskach, pochodzi ze szkicowych informacji dziennikarzy w gazetach. „To oczywiście nie wystarczy”. Miejsce wykopalisk w El-Araj zostało zalane tego lata, zatrzymując prace wykopaliskowe.

Źródło: dailystar.co.uk  | Zdjęcia: Pen News / Bethsaida Excavations Project

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x