Ciekawe i łatwe eksperymenty naukowe które możesz przeprowadzić w domu

Czy uważasz się za kolejnego Alberta Einsteina? Na szczęście nie potrzebujemy laboratorium, by poczuć się jak szalony naukowiec. W rzeczywistości te fajne i łatwe eksperymenty naukowe, które możesz przeprowadzić w domu, mogą być wszystkim, czego potrzebujesz, aby zaimponować znajomym swoimi umiejętnościami.

Lampa z lawą

Wykonanie domowej lampy lawowej może nie być tak trudne, jak kiedyś myśleliśmy. Woda i olej nie mieszają się, co czyni je idealnymi komponentami do naszej lampy. Zacznij od dodania wody i oleju do tego samego słoika, poczekaj, aż cała woda opadnie na dno. Następnie wszystko, co musisz zrobić, to dodać trochę barwnika spożywczego, aż woda zmieni kolor na pożądany. Zakończ eksperyment, dodając tabletkę musującą np. Alka-seltzer. Zareaguje ona z wodą, powodując jej wynoszenie aż do górnej części słoika, zanim pęknie i opadnie z powrotem na dno – twoja osobista lampa lawowa jest gotowa, teraz pozostaje tylko pochwalić się przed znajomymi.

Tęcza w szklance

Dodanie cukru do wody powoduje, że zmienia się jej gęstość. To idealny punkt wyjścia do stworzenia tęczy w szklance. Wszystko, co musisz zrobić, to wziąć cztery filiżanki wody i dodać jedną łyżkę cukru do pierwszej, dwie do drugiej, trzy do następnej i cztery do ostatniej. Kontynuuj mieszanie wody, aż cały cukier się rozpuści, a następnie dodaj do każdego z nich kilka kropli różnych barwników spożywczych i ponownie wymieszaj. Na koniec ostrożnie rozlej mieszanki jedna na drugiej w czystej szklance z wodą o największej zawartości cukru na dnie. Wlewając mikstury delikatnie, kolory powinny pozostać rozdzielone.

Kolorowy seler

To prosty, ale zabawny eksperyment dla każdego, kto chce zmienić kolor selera. Ponownie wymaga on szklanki wody z kilkoma kroplami barwnika spożywczego. Po prostu pokrój seler na kilkunasto centymetrowe odcinki i włóż do szklanki i pozostaw na kilka godzin. Kiedy wrócisz, seler zassie kolorową wodę, pozostawiając kolorowe paski w żyłach warzywa. Innym sposobem na wypróbowanie tego eksperymentu jest zdobycie małych białych kwiatów, które będą wysysać kolorową wodę i w rezultacie zmieniać kolory płatków.

Tornado w butelce

Wszystko, czego potrzebujesz do tego łatwego eksperymentu naukowego, to dwie butelki, trochę wody i rurka, której możesz użyć do połączenia butelek, możesz również użyć do tego taśmy klejącej. Po prostu dodaj wodę do butelki z niewielką ilością barwnika spożywczego. Następnie połącz butelki szyjkami ze sobą. Obracaj butelki dookoła, aż pojawi się tornado kolorowego płynu i odwróć je do góry nogami, tak żeby płyn zaczął przelewać się między nimi. Oto Twoje tornado w butelce. Najlepszy kawałek? Aby ponownie cieszyć się tornadem w butelce wszystko, co musisz zrobić, to ponownie zakręcić butelkę i odwrócić ją w drugą stronę.

Nie wszyscy potrzebujemy białego fartucha i laboratorium, aby poczuć się jak naukowiec – chociaż może to pomóc. Te fajne i łatwe eksperymenty naukowe, które możesz przeprowadzić w domu, mogą pomóc złapać bakcyla nauki i zarazić nim Twoje dzieci lub Twoich znajomych.

 

 

Źródła: Ethan Reiff

Zdjęcia: Thebeakerlife, Unsplash

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x