Najgłębsza jaskinia słodkowodna jest jeszcze głębsza

Od dziesięcioleci speolodzy napływają do zalanych jaskiń w Czeskiej Przepaści Hranickiej, która rozciąga się głębiej niż jakikolwiek inny system jaskiń słodkowodnych. Teraz kampania naukowa w jaskini ujawniła, że ​​jest ona głęboka na kilometr, ponad dwukrotnie głębsza niż wcześniej sądzono. Naukowcy twierdzą również, że otchłań powstała w wyniku przesączania się wód gruntowych z powierzchni, a nie w wyniku przesączania się wody, jak wcześniej sądzono – odkrycie, które może podważyć pochodzenie innych głębokich jaskiń.

Otchłań znajduje się w krasie, przypominającym szwajcarski ser, terenie utworzonym, gdy rozpuszczalna skała, taka jak wapień, jest powoli rozpuszczana przez wodę. Większość jaskiń powstaje od powierzchni w dół, kiedy woda z deszczu lub stopionego śniegu – lekko kwaśna od rozpuszczonego dwutlenku węgla – przedostaje się pod ziemię, wgryzając się w skały i tworząc pęknięcia, które z czasem się rozszerzają. Jednak głębokie jaskinie mogą również tworzyć się od dołu do góry, gdy kwaśna woda gruntowa podgrzana przez płaszcz Ziemi pęka. Badacze są przekonani, że Przepaść Hranicka należy do tej drugiej kategorii, ponieważ jej wody zawierają izotopy węgla i helu, które pochodzą z głębi Ziemi.

Przepaść Hranicka to najgłębsza słodkowodna jaskinia na świecie. Ale ogólnie nie jest ona najgłębsza. Ten zaszczyt należy do gruzińskiej jaskini Veryovkina, głębokiej na 2,2 kilometra, która powstała, gdy poziom mórz w sąsiednim Morzu Czarnym spadł dramatycznie miliony lat temu. W 2016 roku naukowcy korzystający ze zdalnie sterowanego pojazdu oszacowali, że przepaść Hranicka ma głębokość 473,5 metra. Jednak światłowodowy kabel komunikacyjny pojazdu nie pozwolił mu wejść głębiej, a prawdziwy zasięg systemu jaskiń pozostał tajemnicą.

Teraz naukowcy ujawnili wyraźniejszy obraz, korzystając z połączenia technik geofizycznych. Po pierwsze, zebrali dane z naziemnej sieci elektrod, które pozwoliły zmierzyć, z jaką łatwością wapień przewodził prąd – co może wskazywać na obszary skał lub szczelin. Następnie wykorzystali czujniki do poszukiwania niewielkich zmian w przyciąganiu grawitacji, które mogą ujawnić jaskinie. Na koniec zarejestrowali odbicia fal sejsmicznych powstających w wyniku odpalenia małych ładunków wybuchowych, co jest sposobem na stworzenie szorstkiej mapy podziemnej.

Wynikowy obraz ujawnił system głębokich, podobnych do rowów jaskiń – niektóre wypełnione osadami – które zostały wyrzeźbione w wapieniu, mówi geofizyk Radek Klanica z Czeskiej Akademii Nauk, który kierował badaniami. Co zaskakujące, te pokryte osadami rowy rozciągają się do około 1 kilometra pod powierzchnią – znacznie głębiej niż poprzednie szacunki, jak poinformował zespół w tym miesiącu w Journal of Geophysical Research: Earth Surface. Ta nowa głębia może zwiększyć atrakcyjność turystyczną, mówi Klanica, co jest „szczególnie ważne” dla gospodarki. Ale oferuje również nowe spojrzenie na lokalną geologię, co może mieć szersze implikacje dla utrzymania dostaw wody w regionie.

Klanica i jego koledzy znaleźli również dowody na istnienie starożytnego systemu odwadniania wód gruntowych w wapieniu, co sugeruje nowe, nadziemne pochodzenie otchłani. Podziemne rowy wyrównane z górami po jednej stronie i głębokim basenem po drugiej. Woda spływałaby z gór do starożytnego basenu, wyrzeźbiając jaskinie od góry do dołu. Naukowcy sądzą, że dodatkowe wypalenie wody od dołu mogło nastąpić później, co wyjaśnia obecność izotopów węgla i helu. Klanica twierdzi, że oznacza to, że naukowcy być może będą musieli ponownie rozważyć pochodzenie innych głębokich jaskiń rzekomo utworzonych od dołu do góry, takich jak Lagoa Misteriosa w Brazylii czy Boesmansgat w Afryce Południowej.

Francesco Sauro, geolog z Uniwersytetu Bolońskiego, który nie brał udziału w badaniu, chwali wykorzystanie przez zespół wielu metod geofizycznych. „To dobry przykład tego, jak należy postępować” – mówi. Dodaje, że nowa szacowana głębokość otchłani jest „imponująca”. „Może być tak, że inne jaskinie mają tę samą historię lub że [podobnie uformowane] jaskinie mogą być jeszcze głębsze”. Sauro jest również ciekawy, jakie typy żywych organizmów naukowcy mogą znaleźć w głębinach systemu jaskiń: „Nie wiemy dokładnie, co może się tam znajdować”.

Źródło: Charlotte Hartley, doi:10.1126/science.abe5802 | Zdjęcie: Photo by Alex Rose on Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x