Zbuntowana technologia obcych w postaci cygara

Nowe artykuły naukowy sugerują, że wielka międzygwiazdowa asteroida Oumuamua może być formą zbuntowanej technologii obcych.

Oumuamua jest owiana tajemnicą, odkąd znalazła się Układzie Słonecznym kilka lat temu, wywołując zażartą debatę na temat tego, czy jest napędzana przez siły pozaziemskie. Oumuamua, pierwszy międzygwiezdny obiekt kiedykolwiek znaleziony w Drodze Mlecznej, został po raz pierwszy zauważony w październiku 2017 roku przez teleskop Pan-STARRS1 Uniwersytetu Hawajskiego, kiedy szukał komet i asteroid w pobliżu Ziemi.

Długa skała w kształcie cygara wiruje i przyspiesza z fenomenalną prędkością, znaną jako „przyspieszenie niegrawitacyjne”, a naukowcy nie wiedzą, dlaczego. Według nowych badań jedna z teorii, że 200-metrowy kamieniem o prędkości 315 364 kilometrów na godzinę jest w rzeczywistości statkiem kosmitów, została odrzucona.

Inni tymczasem mówią, że dziwne przyspieszenie Oumuamua jest prawdopodobnie wynikiem niezbadanego zjawiska naturalnego. W kwietniu dr Douglas Lin, profesor astronomii i astrofizyki na Uniwersytecie Kalifornijskim, jest współautorem pracy zatytułowanej Oumuamua Is Not An Alien Spaceship. Zasugerowano, że tajemniczy obiekt był strzaskanym odłamkiem planety wyrzuconym w kosmos przez wybuchową energię gwiazdy. Teoria głosi, że ogromne siły pływowe, takie jak te odczuwane przez oceany na Ziemi, “wyrwały” Oumuamua z jej macierzystego ciała, gdy przeleciało blisko swojej gwiazdy macierzystej.

Naukowcy z Uniwersytetu Yale zasugerowali również, że lodowaty wodór uwolniony z powierzchni skały przypominającej górę lodową uderzał w szybko poruszające się międzygwiazdowe obiekty, powodując jego wirowanie i przyspieszenie. Autorzy nowego artykułu opublikowanego w poniedziałek (17.07) w The Astrophysical Journal Letters zabrali głos w debacie. Avi Loeb i Thiem Hoang z Korea Astronomy and Space Science Institute argumentują, że naturalna przyczyna, taka jak przyspieszenie wodoru, nie jest naukowo możliwa, a teoria technologii obcych jest bardziej prawdopodobna. Hoang i Loeb argumentują, że gdyby Oumuamua składał się z wodoru cząsteczkowego, spłonąłby już dawno i nie byłby tak duży, jak jest, zanim dotarłby do Drogi Mlecznej.

Dr Loeb, współautor nowego badania, powiedział: „Byliśmy podejrzliwi, wodorowe góry lodowe nie mogą przetrwać podróży – która prawdopodobnie zajmuje setki milionów lat – ponieważ wyparowują zbyt szybko i czy mogą powstać w chmurach molekularnych?.” „Najbardziej prawdopodobnym miejscem powstawania gór lodowych wodorowych są najgęstsze środowiska ośrodka międzygwiazdowego” – dodał Loeb.„To są gigantyczne obłoki molekularne.”

„Termosublimacja przez ogrzewanie kolizyjne może zniszczyć góry lodowe wodoru molekularnego o wielkości Oumuamua przed ich ucieczką do ośrodka międzygwiazdowego” – kontynuuje Loeb.

Wciąż pozostają pytania dotyczące prawdziwego pochodzenia międzygwiezdnej osobliwości.

Drugi obiekt międzygwiezdny, Kometa 2I / Borysow, został odkryty w sierpniu 2019 roku i mógł pochodzić z tego samego miejsca. Loeb uważał, że inne obiekty, zmierzają w naszą stronę.

„Jeśli Oumuamua jest członkiem populacji podobnych obiektów na losowych trajektoriach, to Obserwatorium Vera C. Rubin (VRO), które ma zacząć działać w przyszłym roku, powinno wykryć mniej więcej jeden obiekt podobny do Oumuamua miesięcznie – zakończył badacz.

„Wszyscy będziemy czekać z niecierpliwością, aby zobaczyć, co znajdzie”.

Źródło: dailystar.co.uk  | Zdjęcia: ESO / SWNS.com

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x