Śmiercionośna rosyjska broń chemiczna

Notoryczna trucizna na nerwy powraca w wiadomościach. Niemiecki rząd poinformował dziś, że Aleksiej Nawalny, wybitny przeciwnik prezydenta Rosji Władimira Putina, został otruty substancją chemiczną podobną do Nowiczoka, śmiercionośnym środkiem nerwowym zamieszanym w inne ataki na Rosjan, którzy przekroczyli obecny reżim.

Niemieckie laboratorium wojskowe znalazło „jednoznaczny dowód chemicznego czynnika nerwowego z grupy Nowiczok” w próbkach biologicznych pobranych od Nawalnego, który został przewieziony do Niemiec w celu leczenia po hospitalizacji na Syberii 20 sierpnia, powiedział rzecznik rządu Steffen Seibert. Nawalny zachorował niedługo po wypiciu herbaty, która według jego rodziny została zatruta. Środki Nowiczok, które zostały opracowane przez Związek Radziecki podczas zimnej wojny, zakłócają szlaki chemiczne w mózgu, wiążąc się z enzymem acetylocholinoesterazy. Bez szybkiej interwencji medycznej osoby narażone na trucizny tracą kontrolę nad mięśniami kontrolującymi oddychanie i ciśnienie krwi. Środki Nowiczok stały się szeroko rozpowszechnione w 2018 roku po tym, jak jeden został użyty w zamachu na byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii. Atak spowodował poważne choroby Skripala, jego córki Julii i czterech innych; Skirpal i jego córka przeżyli, ale jeden z przypadkowych świadków zginął. Atak skłonił wiele krajów do domagania się globalnego zakazu środków Nowiczok, a w zeszłym roku zostały one dodane do listy chemikaliów regulowanych przez Konwencję o broni chemicznej.

Przedstawiciele rosyjskiego rządu zasugerowali, że Nawalny, lider opozycji znany ze swoich dochodzeń w sprawie korupcji, zachorował na zaburzenia metaboliczne lub stan związany z dietą. Ale niemiecka kanclerz Angela Merkel zdecydowanie kwestionowała dziś takie twierdzenia i zażądała wyjaśnień od rządu rosyjskiego. „Świat” – powiedziała – „oczekuje odpowiedzi”.

Źródło: Science’s News Staff, doi: 10.1126 / science.abe6194 | Zdjęcie: Photo by Dimitri Houtteman on Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x