Narcyzm a uzależnienie od socjal mediów

Media społecznościowe to dzisiaj ogromna część naszego życia. Spędzamy dużo czasu, próbując zaimponować innym ludziom, od pokazywania, jakie jedzenie zamawiamy w restauracjach (wybierane są tylko potrawy godne Instagrama) po dziesięciokrotne robienie selfie, aby uzyskać ten idealny kadr. Często mówi się, że niektórzy użytkownicy mediów społecznościowych mają nieco obsesję na punkcie samego siebie, co może znaleźć odzwierciedlenie w treściach, które publikują online. Wielu stara się pokazać swoje idealne życie i po prostu próbuje wygrać nieistniejący wyścig popularności. Ale czy to naprawdę dowodzi, że są oni narcyzami?

To tylko selfie, o co chodzi?

Niektórzy ludzie nawiązują zależne relacje z mediami społecznościowymi, w szczególności z Facebookiem. Stałe pozytywne bodźce w postaci polubień, komentarzy i udostępnień ich postów mogą prowadzić do zaburzeń i uzależnienia od Facebooka. Ludzie mogą modyfikować swoje naturalne zachowanie tylko po to, aby zdobyć kilka punktów w internecie, a robienie tego przez dłuższy czas może być szkodliwe dla naszego stanu umysłu.

Cel badania

Badanie zostało przeprowadzone na Uniwersytecie Bochum w Niemczech przez badaczy zajmujących się zdrowiem psychicznym. Badanie miało na celu ustalenie, czy zaburzenie uzależnienia od Facebooka jest tak samo niebezpiecznym uzależnieniem, jak niektóre uzależnienia od bodźców fizycznych, takie jak napoje dla dorosłych lub narkotyki. Uzależnienie od hazardu i zaburzenia związane z grami internetowymi zostały uznane za problemy ze zdrowiem psychicznym, niemiecki zespół badawczy postanowił udowodnić, że Facebook jest równie uzależniający.

Badania

Niedawne badanie przeprowadzone w Niemczech obserwowało użytkowników Facebooka przez cały rok i zostało wykonane z pomocą testu zaprojektowanego do oceny niekontrolowanych interakcji na Facebooku. Pod uwagę wzięto również ogólne zadowolenie z życia, jakie wykazywali uczestnicy testu. Badanie nie wykazało jednoznacznie, że uzależnienie od Facebooka wzrosło w okresie testowym, ale test wykazał, że w momencie pomiaru więcej osób było na skraju uzależnienia, względem testu przeprowadzonego na początku badań. Co więcej, uczestnicy stawali się coraz bardziej niespokojni, jeśli nie mogli przez pewien czas korzystać z Facebooka.

Problemy

Badanie podkreśliło jednak, że osoby z osobowością narcystyczną i osoby mające problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak depresja lub lęk, zareagowały negatywnie na pozbawienie ich dostępu do Facebooka. Badanie bezpośrednio wskazało, że osoby narcystyczne są bardziej narażone na rozwój uzależnienia od Facebooka.

Niemiecki zespół badawczy uważa, że ​​należy rozważyć negatywny wpływ na psychikę, jaki może mieć nadmierne korzystanie z Facebooka. Wspominają, że młodsi ludzie, będąc głównymi użytkownikami Facebooka, są bardziej narażeni niż inni.

Na razie niejednoznaczne

Podobnie jak w przypadku wielu tematów badań w ich początkowej fazie, nie ma jeszcze żadnych rozstrzygających dowodów. Pula próbek składała się głównie z osób młodszych, dlatego w przyszłości wymagane są szersze i bardziej szczegółowe badania. Bez wielu badań i rozstrzygających wyników uzależnienie od Facebooka nie może zostać oficjalnie uznane za problem ze zdrowiem psychicznym.

Przedmiotem testu były również głównie kobiety, więc w przyszłości konieczne będzie bardziej zrównoważone badanie pod względem płci, aby lepiej zrozumieć, czy istnieje podział ze względu na płeć, jeśli chodzi o uzależnienie od Facebooka i mediów społecznościowych.

Wyniki nie są rozstrzygające, ale pokazują, że narcyzi mogą być narażeni w większym stopniu na uzależnienie od Facebooka. Ponadto osoby z wrażliwymi problemami psychicznymi mogą być również narażone na uzależnienie od aplikacji społecznościowej. Mamy nadzieję, że niemiecki zespół badawczy zakończy swoje badania i zacznie pomagać ludziom zmieniać ich zachowania online.

 

Źródła: Jay Perez

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x