Najstarsza na świecie “pościel” znaleziona w jaskini RPA

Border Cave to głębokie rozcięcie w klifie, wysoko w górach Lebombo w RPA. Miejsce to, osłonięte od żywiołów, przyniosło kości, narzędzia i zakonserwowany materiał roślinny, które malują szczegółowy obraz życia mieszkańców przez ponad 200 000 lat. Teraz pojawia się nowy szkic: pozostałości roślin wskazują, że mieszkańcy jaskini używali ściółki z trawy około 200 000 lat temu. Badacze przypuszczają, że mieszkańcy jaskini położyli pościel na popiele, aby odstraszyć owady.

Zachowana ściółka dołączy do innych „niesamowitych odkryć” z afrykańskiego zapisu archeologicznego – mówi Javier Baena Preysler, archeolog z Uniwersytetu Autonomicznego w Madrycie, który nie brał udziału w badaniach. Ale inni badacze wskazują na niepewność w datach i zauważają, że w przypadku braku wehikułu czasu naukowcy muszą spekulować, w jaki sposób starożytni ludzie używali spiętrzonych traw i popiołów.

Lyn Wadley, archeolog z University of the Witwatersrand, dokonała odkrycia podczas prac wykopaliskowych w Border Cave wraz ze swoim zespołem. Pewnego ranka podczas kopania zauważyła białe plamki na brązowej ziemi osadu. „Spojrzałam na nie przez szkło powiększające i zdałam sobie sprawę, że to ślady roślin” – mówi.

Wadley ostrożnie usunęła drobne fragmenty osadu i ustabilizowała je w małych „płaszczach” z tynku gipsowego. Pod mikroskopem zidentyfikowała tę materię roślinną jako należącą do rodziny traw Panicoideae, która rośnie na tym obszarze.

Jak mówi Wadley, ilość trawy sugeruje, że ludzie przynieśli ją do jaskini celowo. Osad zawierał powtarzające się warstwy roślin i popiołu, mówi, sugerując jej, że materiał został użyty do stworzenia czystej i wygodnej powierzchni podłogi.

Archeolog Lyn Wadley zauważył małe białe ślady w osadzie Border Cave, które okazały się być skompresowanym, zakonserwowanym materiałem roślinnym. L. WADLEY

Naukowcy nie mogą być pewni, że ludzie spali na trawie. Ale opisują to jako „pościel”, ponieważ wydawało się prawdopodobne, że ludzie będą używać wygodnej powierzchni podłogi do spania. To „najbardziej prawdopodobna interpretacja” – zgadza się Baena Preysler.

Warstwa osadu zawierająca trawę leży głęboko w wydobytych warstwach w jaskini, blisko podłoża skalnego. Badacze datują dwa izolowane zęby znalezione w tej samej warstwie na około 200 000 lat temu, mierząc, na jakie promieniowanie narażone było szkliwo zębów. Zakres dat dla dwóch zębów jest szeroki, jeden nieco starszy niż 200 000, a drugi nieco młodszy.

Używanie dat pochodzących tylko z tych dwóch zębów jest nieco chwiejne, mówi Dani Nadel, archeolog z Uniwersytetu w Hajfie, który nie był zaangażowany w pracę: „Czasami takie daty nie są zbyt dokładne”.

Jeśli daty się utrzymają, łóżka w Border Cave byłoby najwcześniejszym dowodem na to, że ludzie używali “pościeli”. Druga najstarsza znana ściółka roślinna, w jaskini Sibudu w RPA, została datowana na 77 000 lat temu, chociaż istnieją wstępne dowody na przypominające ściółkę nawarstwianie roślin sprzed około 185 000 lat w Izraelu.

Samo posłanie „tak naprawdę nie mówi nam nic o złożonym poznaniu człowieka” – mówi Wadley. Wiele innych gatunków zwierząt, w tym ptaki, gryzonie i inne naczelne, tworzy gniazda. Ale materiał znaleziony obok trawy wskazuje na bardziej wyszukane zachowania. Popiół, a także spalona trawa, drewno i kości sugerują, że mieszkańcy jaskini mogli okresowo palić ściółkę, być może w celu pozbycia się „śmierdzącej ściółki i szkodników” – mówi Wadley. Część tego spalonego drewna pochodziła z szerokolistnego krzewu kamforowego, gatunku nadal używanego jako środek odstraszający owady w Afryce Południowej.

Powtarzające się warstwy popiołu i materiału roślinnego sugerują, że starożytni ludzie celowo kładli podściółkę na popiele, mówi Wadley. Ludzie na całym świecie, w tym w dzisiejszym Kamerunie, od dawna używają różnych rodzajów popiołu do odstraszania i zabijania owadów, blokując ich aparat oddechowy i gryzący. Dowody w Border Cave sugerują, że ludzie celowo używali popiołu i roślin leczniczych, aby utrzymać swoje obozy w czystości i wolne od szkodników – donosi Wadley i jej współpracownicy w Science .

Jednak „Bardzo trudno to udowodnić” – mówi Dan Cabanes, mikroarcheolog z Rutgers University w Nowym Brunszwiku: „Nie możesz zapytać tych ludzi”.

Mimo to, jak mówi, odkrycie podkreśla, jak wiele zapisów botanicznych jest prawdopodobnie pomijanych na stanowiskach archeologicznych na całym świecie. Rośliny stanowią ogromną część diety współczesnych ludzi, obok szeregu innych zastosowań, od ubrań po lekarstwa, więc jest dobry powód, by sądzić, że nasi przodkowie w codziennym życiu w dużym stopniu polegali na roślinach, mówi Cabanes. Ale subtelne ślady starożytnych roślin można łatwo przeoczyć, mówi: „Ile z tej historii tęsknimy?”

Źródło: Cathleen O’Grady, doi: 10.1126 / science.abe3212 | Zdjęcie: Photo by Lina Loos on Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x