Najbardziej zaawansowane technologicznie filmy wszechczasów

Czasami siedzisz w kinie i to, co widzisz, wprawia Cię w osłupienie. Wiele z największych filmów wszechczasów zostało uznanych za takowe ze względu na zaawansowane technologicznie podejście do ich produkcji. Wiele z tych filmów było przełomowych i na zawsze zmieniło sposób, w jaki powstają nowe cuda kinematografii.

Avatar – 2009

Avatar 2009 | screen

Reżyser James Cameron po prostu wymyślił nowy sposób filmowania, aby ta animowana na żywo hybryda science fiction odniosła sukces. Filmy flirtowały z filmowaniem w 3D w latach 80, ale tak naprawdę nie odniosły wielkiego sukcesu, dopóki nie pojawił się Avatar. Nagle nastąpiła eksplozja filmów 3D, a to wszystko dzięki niemu.

Cameron wyreżyserował film za pomocą systemu wirtualnej kamery, który pozwolił mu zobaczyć, jak aktorzy wchodzą w interakcję z animowanym światem. W przeciwieństwie do większości prostych produkcji na zielonym ekranie Avatar miał ogromny budżet, 237 milionów dolarów.

The Matrix – 1999

Matrix 1999 | screen

Większość z najbardziej znanych scen w tej mieszance akcji z science fiction zostało nakręcone w trybie bullet time. Za każdym razem, gdy ktoś strzelał z pistoletu do jednej z postaci, czas zwalniał, a aktorzy unikali pocisków w zwolnionym tempie, mimo że w rzeczywistości poruszali się z hiper prędkością. Film wystawił swoich bohaterów przeciwko złym agentom w alternatywnej rzeczywistości cybernetycznej z budżetem 63 milionów dolarów.

Blade Runner – 1982

Blade Runner 1982 | screen

Blade Runner to oszałamiający wizualnie kawałek kinematografii science fiction, który wciąż ma się całkiem dobrze jak na swoje lata w porównaniu z niektórymi współczesnymi filmami z tego samego gatunku. Akcja filmu została osadzona w cyberpunkowej rzeczywistości, która mocno opierała się na nastroju industrialnym. Film zawiera wiele zaawansowanych technologicznie efektów specjalnych, w tym latające samochody, ruchome billboardy reklamowe i niesamowicie żywe oświetlenie. Efekty świetlne osiągnięto, kręcąc sceny, a następnie zmieniając oświetlenie, przewijając taśmę i filmując od nowa. Zastosowano specjalne kamery, które były szczytem technicznych osiągnięć w zakresie kinematografii w tamtym czasie, były to kamery sterowane ruchem, obsługiwane przez komputery.

Metropolis – 1927

Metropolis 1927 | screen

Ten dramat science fiction był pionierem niektórych technik filmowania, których osiągnięcie innym studiom zajęłoby lata. W filmie wykorzystane zostały miniaturowe modele miasta, w którym osadzona była akcja, oraz kamerę zamontowaną na huśtawce. Wreszcie, przy pomocy luster została stworzona iluzja mająca oszukać widzów, by myśleli, że aktorzy naprawdę znajdowali się w modelu miasta. Technika ta została nazwana procesem Schüftan od nazwiska eksperta od efektów specjalnych filmu, Eugena Schüftana.

Iron Man – 2008

Iron Man 2008 | screen

W tym filmie o superbohaterach było wiele wygenerowanych komputerowo sekwencji akcji, a reżyser Jon Favreau odrobił pracę domową i nie wpadł w pułapkę, w którą wpadło wiele innych podobnych filmów. Często animacja może być niezgrabna, co nie pomaga w immersji. Favreau poinstruował gwiazdę, Roberta Downeya Jr., by ten w niektórych scenach zrezygnował z noszenia całego skafandra i ubierał tylko hełm, aby dział efektów wizualnych mógł cyfrowo dodać resztę później.

Filmowcy nagrali również dużo scen w powietrzu, aby mogli lepiej zrozumieć wpływu wiatru, mrozu i fizyki na Iron Mana i latających wrogów, z którymi walczył. Sfilmowali spadochroniarzy w tunelach aerodynamicznych, aby mieć pewność, że doskonale uchwycą to co dzieje się z ludzkim ciałem podczas lotu. Produkcja kosztowała studio 140 milionów dolarów, ale po obejrzeniu efektu końcowego wielu uważa, że ​​były to dobrze wydane pieniądze.

Filmy te były pionierami w tworzeniu nowych technik filmowania, które od tamtej pory powielało wielu innych filmowców. O sukcesie efektów specjalnych świadczy fakt, że filmy te są nadal uważane za klasyki i, mimo że już lekko się zestarzały, dalej można czerpać wiele przyjemności z ich oglądania.

 

Źródła: Jamey Levi

Zdjęcia: Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x