Jak długi jest rok galaktyczny?

Ludzie są przyzwyczajeni do mierzenia czasu, mierząc ruch Ziemi względem Słońca. Ale chociaż wycieczki Ziemi wokół jej gwiazdy są godne uwagi, ta podróż jest dość nieistotna w porównaniu z epicką podróżą, która niesie Słońce – i cały nasz Układ Słoneczny – wokół środka Drogi Mlecznej.

Według Keitha Hawkinsa, adiunkta astronomii na University of Texas w Austin, okrążenie Drogi Mlecznej tylko raz zajmuje Słońcu około 220 do 230 milionów ziemskich lat.

Innymi słowy, gdybyśmy mierzyli czas za pomocą tego galaktycznego „zegara”, Ziemia miałaby około 16 lat galaktycznych, Słońce uformowałoby się około 20 lat temu, a wszechświat miałby prawie 60 lat.

Podróż Układu Słonecznego po galaktyce przypomina orbitę Ziemi wokół Słońca. Ale zamiast okrążać gwiazdę, słońce okrąża supermasywną czarną dziurę, która znajduje się w centrum Drogi Mlecznej, powiedział Hawkins. Wywiera olbrzymią siłę grawitacji na obiekty w pobliżu centrum galaktyki, ale to grawitacja wywierana zbiorowo przez materię w samej Drodze Mlecznej utrzymuje słońce na swojej orbicie.

„Słońce porusza się z wystarczającą prędkością – około 230 kilometrów na sekundę, co odpowiada mniej więcej 830 000 kilometrów na godzinę – by nadal krążyć wokół centrum galaktyki, w formie koła” zamiast zostać przyciągniętym w kierunku czarnej dziury, stwierdził Hawkins.

Nasze miejsce w galaktyce

W porównaniu z rokiem ziemskim rok galaktyczny reprezentuje czas na wielką skalę – ale nie jest to spójny pomiar w całej galaktyce. To, co my, Ziemianie, nazywamy rokiem galaktycznym, jest specyficzne dla miejsca Ziemi w spirali Drogi Mlecznej.

„Powiedzielibyśmy, że rok galaktyczny to 220, 230 milionów lat. W przypadku innych gwiazd w galaktyce ich rok galaktyczny jest inny” – powiedział Hawkins.

Galaktyka ma około 100 000 lat świetlnych średnicy, a Ziemia znajduje się około 28 000 lat świetlnych od jej centrum. „Jeśli wyobrażasz sobie galaktykę jako miasto, Ziemia znajduje się gdzieś w pobliżu przedmieść” – wyjaśnił Hawkins. Dla gwiazd krążących blisko czarnej dziury – centrum „miasta” – galaktyczny rok jest stosunkowo krótki. Na „przedmieściach”, gdzie leży nasz Układ Słoneczny, „lata galaktyczne są trochę dłuższe” – powiedział.

Podobne zasady rządzą zmiennością długości roku między planetami. Na przykład Merkury, najbardziej wewnętrzna planeta naszego Układu Słonecznego, okrąża Słońce w około 88 ziemskich dni. Uran, siódma planeta od Słońca, okrąża Słońce w 84 lata, według ziemskich standardów. Odległa planeta karłowata Pluton potrzebuje 248 ziemskich lat, aby zakończyć jeden cykl orbitalny.

Chociaż fizyka orbit planet jest podobna do mechanizmów, które kształtują orbitę naszego Układu Słonecznego wokół Drogi Mlecznej, warto zapytać, w jaki sposób astronomowie obliczyli rozpiętość roku galaktycznego. Hawkins mówi, że w rzeczywistości jest to całkiem podstawowa nauka, która stała się jasna we wczesnych dniach współczesnej astronomii.

„Chodzi głównie o obserwowanie gwiazd poruszających się po galaktyce” – powiedział. „Możesz obserwować, jak gwiazdy poruszają się po galaktyce i wywnioskować z nich prędkości i kierunku innych gwiazd”.

Źródła: Grant Currin

Zdjęcia: Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x