Dlaczego powinieneś ograniczyć swój dzienny czas spędzany przed ekranem?

Obecnie wiele osób spędza dużo czasu przed ekranami, oglądając telewizję, używając komputerów lub telefonów. W tego rodzaju mediach można znaleźć wiele interesujących i zabawnych rzeczy, a większość ludzi nie wie, jak trzymać się od nich z daleka. Urządzenia te stały się najbliższymi przedmiotami osobistymi i tym, czemu wielu poświęca swój czas wolny. Chociaż mają wiele zalet, jeśli są używane zbyt często, mogą mieć negatywny wpływ. Jeśli jesteś zmuszony w pracy całymi dniami wpatrywać się w ekrany komputerów, to znaczy, że po powrocie do domu powinieneś zrobić sobie przerwę. Musisz zrezygnować z telewizora lub zbyt częstego korzystania z telefonu.

Powody, dla których zdecydowanie powinieneś skrócić swój dzienny czas spędzany przed ekranem

Spędzanie wolnego czasu przy telefonie, komputerze lub oglądaniu telewizji może wpłynąć na Twoje relacje osobiste. Jeśli masz przyjaciół, z którymi chcesz spędzać czas, staje się to niemożliwe, gdy cała Twoja uwaga skupiona jest na telefonie. Nie wspominając o tym, że robiąc to w ich towarzystwie, nie wykazujesz najmniejszego zainteresowania ich problemami. Nie zdziw się, jeżeli twoje problemy przestaną ich interesować.

Internet może uzależniać. Może się okazać, że zaniedbujesz swoje codzienne obowiązki, aby sprawdzić swoje ulubione profile na Facebooku i Twitterze. Jeśli nie uda Ci się ograniczyć czasu spędzanego na którejkolwiek z tych platform, możesz nie zauważyć ważnych rzeczy dziejących się w rzeczywistości wokół Ciebie.

Spędzanie zbyt dużej ilości czasu przed ekranem może również stanowić rzeczywiste zagrożenie dla zdrowia. Prawdopodobnie większość dnia będziesz spędzać na kanapie, oglądając telewizję lub przewijając strony w telefonie, nie wykonując żadnych ćwiczeń fizycznych. Napadowe objadanie się przekąskami podczas oglądania jest również powszechną czynnością, która prowadzi do niezdrowego przyrostu masy ciała. Przyklejanie oczu do ekranów na cały dzień również powoduje zmęczenie oczu i bóle głowy. Twój cykl snu również może ucierpieć, co będzie miało negatywny wpływ na większość układów w Twoim ciele.

Jak skrócić czas, jaki spędzasz wpatrując się w ekran?

Unikaj ładowania telefonu w sypialni. Telefon leżący w nocy przy łóżku może kusić, a jak wiadomo “ostatnia strona i do spania” zazwyczaj wcale nie jest tą ostatnią.

Wiele osób sięga po telefony czy ogląda telewizje, gdy nie ma nic innego do roboty. Znajdź inne hobby, którym możesz wypełnić swój czas, aby nie spędzać całego dnia na oglądaniu filmików na YouTube.

Zaplanuj, ile czasu chcesz spędzić w Internecie i przestrzegaj ustalonych reguł. Możesz zdecydować się na używanie go rano lub po południu, ale nigdy podczas pracy. Gwarantuje to, że internet nie wpłynie negatywnie na Twoją produktywność. Jest to tym bardziej przydatne, jeśli musisz spędzać dużo czasu przy komputerze w pracy, szef nie przyłapię Cię kolejny raz na przeglądaniu śmiesznych obrazków z kotami.

Korzyści płynące z ograniczenia czasu spędzanego przed ekranem

Lepszy sen. Stwierdzono, że niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne negatywnie wpływa na hormony snu, przez co nie możesz zasnąć.

Zwiększona produktywność. Kiedy media społecznościowe nie rozpraszają Cię, łatwo jest skupić się bardziej na swojej pracy. Robienie przerw w pracy przy komputerze pomoże odświeżyć umysł i lepiej się skupić.

Mniej bólów głowy i zmniejszone zmęczenie oczu. Częste przerwy od ekranu i krótkie wyjścia na zewnątrz zmniejszają ryzyko wystąpienia migreny.

 

 

Źródła: Morgan Simone

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x