Wskaźnik rozwodów w Japonii spada o prawie 10 procent podczas kwarantanny

Kiedy japońska kwarantanna po raz pierwszy rozpoczęła się na dobre w marcu i kwietniu, wielu ludzi uważało, że to tylko kwestia czasu, zanim rodziny wybuchną pod presją ciągłego przebywania razem.

Ponieważ wszyscy byli uwięzieni przez cały dzień w tym samym – zazwyczaj małym – domu. Rodzice pracujący w salonie i dzieci bez szkoły, do której mogliby chodzić, wierzono, że wskaźnik rozwodów będzie gwałtownie rosnąć.

Wiele japońskich portali publikowało artykuły powołujące się na nieuchronny „rozwód koronowy”, który miał się wydarzyć. Jednak japońskie Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej opublikowało niedawno statystyki rozwodów od stycznia do czerwca tego roku. W tym okresie doszło do 100122 rozwodów, co może wydawać się dużo, ale w rzeczywistości to o 10923 mniej niż w tym samym okresie w zeszłym roku. To redukcja o 9,8%, znacząca zmiana! Wygląda na to, że wystąpił efekt „rozwodu koronowego”, ale zamiast narastających koronowo rozwodów, w rzeczywistości ostatecznie ilość rozwodów się zmniejszyła.

Spadek liczby rozwodów wydaje się odpowiadać temu, że być może to bardziej stres związany z byciem osobno niż razem skłania pary do separacji. Przedstawiciel Ministerstwa miał jednak bardziej trzeźwą opinię na temat niższego wskaźnika rozwodów: „Wszystkie działania społeczeństwa są obecnie zablokowane, więc prawdopodobnie jest wiele par, które czekają, aż sytuacja się uspokoi, zanim przejdą proces rozwodu”.

To ujęcie jest z pewnością mniej romantyczne, ale prawdopodobnie bardziej realistyczne. Czy będzie boom rozwodowy czy baby boom, kiedy wszystko ostygnie? W końcu się dowiemy.

Źródło: My Game News Flash przez KYODO | Zdjęcia: Pakutaso

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x