Supernowa – Co to jest?

Układ Słoneczny jest niesamowitym miejscem i mają tam miejsce niesamowite kosmiczne wydarzenia, które naprawdę mogą mieć głęboki wpływ na wszechświat i naszą planetę. Supernowa musi być jednym z najbardziej niezwykłych i ważnych wydarzeń w naszej galaktyce i pomaga nam lepiej zrozumieć gwiazdy i sposób ich działania. Czym więc jest supernowa i jak działa?

Naukowcy przez lata zadawali sobie te pytania i dzięki temu teraz znacznie lepiej znamy supernowe. Supernowa to eksplodująca gwiazda i coś, co ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia genetycznego składu gwiazd i tego, jak szacować ich żywotność. Więc zanurzmy się i przyjrzyjmy, czym dokładnie jest supernowa i co się w niej dzieje.

Gdzie zdarzają się supernowe?

Supernowe zachodzą w wielu różnych galaktykach, w tym w naszej własnej. Kiedy gwiazda dochodzi do kresy swojego żywota, eksploduje w olśniewającym, migocącym błysku. Szacuje się, że supernowa pojawia się gdzieś we Wszechświecie co sekundę. W przeszłości supernowe zostały zaobserwowane w naszej własnej galaktyce, Drodze Mlecznej, ale często są one trudne do zobaczenia z powodu cząstek pyłu, które maskują i zaciemniają wyraźny widok. W rzeczywistości rok 1604 był ostatnią datą, w której ktoś mógł zaobserwować supernową w Drodze Mlecznej, a był to Johannes Kepler.

Co powoduje supernowe?

Biały karzeł kradnie materie z innej gwiazdy

Więc co powoduje supernowe i jak zachodzą one we wszechświecie? Supernowe pojawiają się, gdy następuje zmiana w jądrze gwiazdy. Są dwie możliwe drogi prowadzące do takiego wybuchu. Jeden z nich wymaga dwóch gwiazd, które krążą wokół tego samego punktu. Jedna z tych gwiazd, biały karzeł, kradnie materię od drugiej gwiazdy, ostatecznie zdobywając tyle materii, że eksploduje. Drugim sposobem, w jaki zachodzą supernowe, jest to, że pod koniec życia gwiazdy kończy się jej paliwo jądrowe, a jądro zapada się, powodując wybuch.

Dlaczego badamy supernowe?

Cóż, supernowe w rzeczywistości są widoczne tylko przez stosunkowo bardzo krótki czas, ale mogą nam wiele powiedzieć o wszechświecie. Widzicie, naukowcy nauczyli się od supernowych, że żyjemy w rozszerzającym się wszechświecie, który cały czas rośnie. Ponadto supernowe są również odpowiedzialne za dystrybucję pewnych pierwiastków w całym wszechświecie. Wiele z tych pierwiastków przedostaje się na inne planety lub ląduje na Ziemi. NASA zajęła się badaniem promieni rentgenowskich i promieni gamma z supernowej, aby dowiedzieć się więcej o wszechświecie.

Jak widać, supernowe to jedne z najpiękniejszych wydarzeń we wszechświecie. Opowiadają nam wiele o tym, jak działa wszechświat, a także pomagają NASA w rejestrowaniu i obserwowaniu aktywności gwiazd. Wpływają na różne planety i na nasz układ słoneczny. Im więcej dowiadujemy się o supernowych, tym więcej dowiadujemy się o przestrzeni wokół nas.

Pozostałości po Supernowej

 

Źródła: Lauren Fazack

Zdjęcia: NASA

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] się, że czarne dziury powstają, gdy gwiazdy kończą swój żywot w eksplozji znanej jako supernowa. Białe dziury miałyby zostać utworzone z czarnych dziur, które po osiągnięciu kresu swojego […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x