Prognozy pogody w stylu Back to the Future II

Od 25 sierpnia do 5 września grupa japońskich ośrodków badawczych i uniwersytetów, w tym RIKEN, University of Tsukuba i University of Tokyo, będzie testować nowy system prognozowania pogody z niespotykaną szybkością i dokładnością .

Korzystając z najnowszej technologii radarów pogodowych i superkomputerów uniwersyteckich, mogą zapewnić dokładny układ pokrycia chmur i opadów deszczu na danym obszarze zarówno aktualnie, jak i do 30 minut w przyszłości. Jest to szczególnie przydatne, aby uniknąć tak zwanych „burz partyzanckich” w Japonii.

Burze partyzanckie są podobne do burz, które są krótkimi okresami bardzo intensywnych i bardzo lokalnych opadów. Jednak ulewy partyzanckie są szczególnie nagłe w porównaniu z normalnymi burzami, pozornie pojawiają się znikąd. To sprawia, że ​​bardzo trudno je przewidzieć, stąd nazwa.

Burze partyzanckie są szczególnie powszechne podczas gorących letnich miesięcy. Jednak dzięki temu nowemu systemowi możemy uzyskać ostrzeżenie co najmniej 30 sekund przed burzą partyzancką, 30 sekund to czas, w którym prognoza się aktualizuje.

Aby pokazać, jak ulepszony jest ten system, Takemasa Miyoshi z Centrum Nauk Obliczeniowych RIKEN powiedział Ameba News, że nowy system „aktualizuje się co 30 sekund. W porównaniu z Japońską Agencją Meteorologiczną, która aktualizuje prognozy co godzinę, nasz system aktualizujemy 120 razy w tym samym okresie. Potrafi uwzględniać chmury, które powstają w ciągu kilku minut ”.

Test systemu jest obecnie przeprowadzany w istniejącej aplikacji 3D Agumo Weather. W okresie testowym dane z tego nowego systemu będą transmitowane za pośrednictwem aplikacji tylko dla obszaru metropolitalnego Tokio.

Kolory w chmurze przedstawiają ilość deszczu wytwarzanego przez tę chmurę

Źródło: 3D Agumo Weather , Abema Times | Zdjęcia: Pakutaso

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x