Po raz pierwszy kurczak przekroczył ulice w Azji Południowo-Wschodniej

Jest to najpowszechniejsze zwierzę hodowlane na świecie, a także największe pojedyncze źródło białka zwierzęcego ludzkości. Ma około 24 miliardy lat i przewyższa wszystkie inne ptaki o rząd wielkości. Jednak przez dwa stulecia biolodzy usiłowali wyjaśnić, w jaki sposób kurczak stał się kurczakiem.

Teraz, pierwsze szeroko zakrojone badanie pełnego genomu ptaka prowadzi do wniosku, że ludzie w północnej Azji Południowo-Wschodniej lub południowych Chinach udomowili kolorowego bażanta około 7500 roku pne. Migranci i handlarze przenieśli go następnie przez Azję na wszystkie kontynenty z wyjątkiem Antarktydy.

„Nasze wyniki zaprzeczają wcześniejszym twierdzeniom, że kurczaki zostały udomowione w północnych Chinach i Dolinie Indusu” – piszą naukowcy pod kierunkiem Ming-Shan Wanga z Kunming Institute of Zoology Chińskiej Akademii Nauk w artykule opublikowanym w Cell Research. Odkryli również, że głównym przodkiem współczesnego kurczaka jest podgatunek czerwonego ptactwa dżungli o imieniu Gallus gallus spadiceus .

„To oczywiście przełomowe badanie” – mówi Dorian Fuller, archeolog z University College London, który nie brał udziału w pracach. Dodaje, że wyniki mogą rzucić światło na pojawienie się rolnictwa i wczesnych sieci handlowych oraz na to, jakie cechy ptaka sprawiły, że był on tak atrakcyjny dla ludzi.

Charles Darwin argumentował, że kura pochodzi od czerwonego ptactwa z dżungli, ponieważ ptaki te są do siebie podobne i mogą dać płodne potomstwo; spekulował, że udomowienie miało miejsce w Indiach. Ale pięć odmian bażanta zamieszkuje szeroki łuk rozciągający się od dżungli Indonezji do podnóża Himalajów w Pakistanie. Która odmiana doprowadziła do kurczaka i gdzie, nie było pewne. Na podstawie przypuszczalnych kości kurczaka archeolodzy twierdzili, że ludzie udomowili ptaka 9000 lat temu w północnych Chinach i 4000 lat temu w Pakistanie.

Badania DNA obiecywały rozwiązanie problemu, ale naukowcy dysponowali kilkoma próbkami od dzikich krewnych ptaka. Tak więc Jianlin Han, genetyk ze Wspólnego Laboratorium Zasobów Genetycznych Zwierząt Gospodarskich i Paszowych, rozpoczął 20-letni projekt próbkowania lokalnych kurczaków i dzikiego ptactwa z dżungli w pobliżu ponad 120 wiosek w Azji i Afryce.

Zespół Wanga zsekwencjonował pełne genomy 863 ptaków i porównał je. Wyniki sugerują, że współczesne kury pochodzą głównie z udomowionych i dzikich odmian na terenach dzisiejszej Birmy, Laosu, Tajlandii i południowych Chin. „Ten region jest centrum udomowienia” – mówi współautor i genetyk Olivier Hanotte z University of Nottingham. Wyniki potwierdzają hipotezę wysuniętą w 1994 roku przez japońskiego księcia Akishino, ornitologa, na podstawie danych mitochondrialnego DNA.

Zespół Wanga znalazł pewne dowody na udział w Azji Południowej: ptactwo dżungli pochodzące z subkontynentu indyjskiego mogło krzyżować się z kurczakiem po jego początkowym udomowieniu w Azji Południowo-Wschodniej, twierdzi zespół.

Nowe łącze danych DNA pozwoliło udomowić kury najbliżej podgatunku G. g. spadiceus z Azji Południowo-Wschodniej. Jednak sugerują, że linia, która stała się współczesnym kurczakiem, wywodziła się od ptactwa dżungli między 12 800 a 6200 lat temu, a udomowienie nastąpiło jakiś czas po podziale linii.

Pełniejsze wątpliwości, że ptak był w pełni udomowiony przed pojawieniem się upraw ryżu i prosa w północnej Azji Południowo-Wschodniej około 4500 lat temu. Hanotte przyznaje, że „potrzebujemy pomocy archeologów”, aby zrozumieć ludzkie wydarzenia, które doprowadziły do ​​udomowienia.

Ale Jonathan Kenoyer, archeolog i ekspert Indusu z University of Wisconsin w Madison, pozostaje sceptyczny, że kurczak pojawił się w Azji Południowo-Wschodniej. „Muszą zdobyć starożytne DNA”, aby potwierdzić swoje twierdzenia, mówi, ponieważ genomy współczesnych ptaków mogą dostarczyć ograniczonych wskazówek dotyczących wczesnych wydarzeń w ewolucji kurczaków.

DNA nie pokazuje również, co skłoniło ludzi do oswojenia ptaka. Wczesne odmiany były znacznie chudsze i produkowały mniej jaj niż dzisiejsze odmiany przemysłowe, a ich drapieżniki były legionami. Niektórzy badacze sugerują, że ptak był początkowo ceniony za egzotyczne upierzenie lub walkę kogutów. Sprzedaż kogutów walczących z nagrodami pozostaje lukratywnym biznesem w Azji Południowo-Wschodniej, a wysoka wartość ptaków mogła skłonić handlarzy do przenoszenia ich na duże odległości.

Archeozoolog z Instytutu Smithsona, Melinda Zeder, nazywa ten nowy artykuł „fascynującym” i twierdzi, że „historia udomowienia i rozproszenia jest bardziej skomplikowana niż myśleliśmy”. Zachęca do połączenia danych genetycznych i archeologicznych, aby rozwinąć opowieść. Archeolodzy zbierają teraz kości kurczaków, co sugeruje, że rolnicy z południowych Chin i Azji Południowo-Wschodniej po raz pierwszy udomowili tego ptaka około 3500 lat temu – odkrycia, które wspierają prace genetyczne.

W międzyczasie grupa Han’s tworzy ogromny zestaw danych oparty na ponad 1500 nowoczesnych genomach kurczaków z Azji, Europy i Afryki. Naukowcy planują przeanalizować rozprzestrzenianie się kurczaków w Europie i Afryce, a także genetyczne odchylenia związane z takimi cechami, jak zdolność do wytrzymywania chorób lub produkowania większej liczby jaj. „To badanie otwiera zupełnie nową stronę w genomice kurczaków” – mówi Han.

Źródło: Andrew Lawler, doi:10.1126/science.abd4961 | Zdjęcie: Photo by Kazi Faiz Ahmed Jeem on Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x