Trochę dobrych wiadomości, w październiku japoński rząd obniży podatek od piwa o siedem jenów (~0,24 PLN) za 350-mililitrową puszkę

Zbyt długo nadmierne opodatkowanie szkodziło produkcji przyzwoitego piwa po przystępnych cenach w kraju, często powodując tanie podróbki piwa, takie jak happoshu (piwo o niskiej zawartości słodu) i „trzecie piwa” (piwa ​​bez słodu lub mocno rozcieńczone ) dominujące na półkach sklepowych.

Ojciec Aiko Hiromasy, który na przyjęciu kwitnącej wiśni w 2015 roku lamentował, że może cieszyć się tylko jednym piwem z obawy przed utratą formy. Słowa smutnego ojca zainspirowały Hiromasę do wykorzystania swojej pozycji w browarze Kirin do rozpoczęcia ściśle tajnego projektu stworzenia piwa bez cukru.

Aiko Hiromasa, główna twórczyni pierwszego bezcukrowego piwa Kirin

Usunięcie cukru z piwa przy zachowaniu jego smaku nie było łatwym zadaniem. Jednak w ciągu następnych pięciu lat podjęto 350 prób, aż zespół Hiromasy ostatecznie opracował to, co miało stać się Kirin Ichiban Shibori Zero Sugar .

Skoro to jest Japonia, to należy podkreślić, że jest to prawdziwe piwo, a nie jeden z wielu zamienników piwa na rynku. Kirin jest, co zrozumiałe, powściągliwy w kwestii „nowej metody cięcia cukru”, której opracowanie zajęło im tyle czasu, ale opisują ją jako połączenie selekcji, przygotowania i fermentacji słodu .

Rezultatem jest 4-procentowe piwo ABV z mniej niż 0,5 grama cukru na 100 mililitrów i bez żadnych dodatków ani słodzików. Innymi słowy, piwo jest wytwarzane z tych samych podstawowych składników, co zwykły Ichiban Shibori firmy Kirin, ale w taki sposób, że z końcowego produktu usuwany jest cukier.

Pozostaje tylko pytanie, jak smakuje produkt końcowy. Większość ludzi jest uwarunkowana, aby interpretować wyrażenie „bez cukru” jako „smakuje rozczarowaniem”, ale w przeciwieństwie do innych smakołyków, które polegają na słodyczy, takich jak cola lub gumy, piwu prawdopodobnie mogłoby ujść na sucho, będąc trochę mniej słodkie.

Odpowiedź na to palące pytanie będzie musiała poczekać do 6 października, kiedy Kirin Ichiban Shibori Zero-Sugar pojawi się na rynku w puszkach o pojemności 350 i 500 mililitrów.

Źródło: PR Times  | Zdjęcia: PR Times

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x