Twoje dłonie zaczynają się pocić. Twoje serce wali. Wokół rozgląda się wiele zatroskanych oczu. Wszyscy w ostatniej chwili skupiają się na przeglądaniu podręczników. Egzaminy to niewątpliwie stresujący czas. Chociaż czy faktycznie muszą takie być?

Przygotowanie jest kluczowe! Im lepiej jesteś przygotowany, tym większe szanse, że wyniki będą odzwierciedlać Twoją ciężką pracę i poświęcenie. Oto niektóre z naszych najlepszych wskazówek, jak uniknąć przerażającej paniki w czasie egzaminu, czy przed nim.

Przygotuj się na najgorsze

Zawsze są części egzaminu, z którymi borykamy się bardziej niż z resztą. Przygotuj się na te pytania! Podczas nauki nie pomijaj fragmentów, których nie rozumiesz. Zrób wszystko, co możesz, aby uchwycić te części, które uważasz za najtrudniejsze i staraj się je zrozumieć. Przygotuj się na te problemy. Podziękujesz sobie później.

Ale miej nadzieję na najlepsze

Oprócz upewnienia się, że nauczysz się rzeczy, które sprawiają ci największą trudność, nie pomijaj też nauki tego, w czym jesteś dobry! Te zagadnienia mogą być tym, co uważasz za „łatwe”, ale pytania mogą łatwo wprowadzić w błąd podczas egzaminu. Jeśli myślisz, że to wiesz, świetnie… ucz się tego w kółko. Nie chcesz panikować i stracić zasłużonych ocen z powodu nagłej dziury w pamięci.

Znajdź najlepszą metodę

Istnieje wiele metod nauki, a niektóre działają lepiej niż inne. Dlatego ważne jest, aby znaleźć dla siebie najbardziej produktywny i skuteczny sposób. Może to oznaczać posiadanie kumpla do nauki lub wizualną naukę za pomocą diagramów, a może jesteś typem, który ciągle coś zapisuje. Niezależnie od metody, znajdź swój własny rytm!

Znajdź czas każdego dnia

Nawet tylko pół godziny, najmniejsza ilość czasu na naukę może mieć znaczenie na egzaminie! Badania wykazały, że krótkie okresy nauki mogą być znacznie bardziej efektywne niż długie, nieprzerwane okresy nauki… więc koniec z wymówkami! Znajdź czas na krótkie przerwy w nauce.

Zadbaj o siebie

Podczas przygotowań do egzaminu ważne jest, aby zadbać o swoje ciało. Oznacza to podjęcie małych kroków. Pij dużo wody, bądź aktywny, poruszaj się i dostarczaj organizmowi odpowiednich pokarmów wzmacniających mózg. Wszystkie te rzeczy są ważne, aby upewnić się, że jesteś sprawny i zdrowy, aby zdać egzamin najlepiej, jak potrafisz. Poza tym upewnij się, że wysypiasz się w noc poprzedzającą egzamin!

Wystaw się na próbę

Oprócz obszernej powtórki, testowanie siebie może być korzystne w postępach w nauce. Da ci to szansę, aby naprawdę zrozumieć, co robisz, a czego nie rozumiesz. Mogą Cię zaskoczyć rzeczy, których się nie spodziewałeś.

Myśl jak nauczyciel

Biorąc pod uwagę wszystkie trudne rzeczy do nauczenia, łatwo jest pomyśleć, że nauczyciele i egzaminatorzy chcą zobaczyć, jak ci się nie udaje. Z pewnością tak nie jest, nie zawsze. W większości przypadków chcą, abyś odniósł sukces. Pomocne może być myślenie z perspektywy nauczyciela. Znają najważniejsze części programu nauczania, więc jeśli możesz, przed egzaminem poproś ich o radę i dowiedz się, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Nie trzeba się obawiać egzaminów, jeśli znasz rzeczy od podszewki. Będziesz zaskoczony, jak pewnie się czujesz, wchodząc do sali egzaminacyjnej, jeżeli zastosujesz się do tych kilku rad. Bądź dla siebie dobry. Pracuj ciężko. Nie panikuj.

 

Źródła: Jamey Levi

Zdjęcia: Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x