Opowieści z burzy – Huragan Laura

Społeczności w Luizjanie, Teksasie i Arkansas wciąż są dotknięte zniszczeniami spowodowanymi przez huragan Laura, jedną z najpotężniejszych burz, które nawiedziły wybrzeże Zatoki Meksykańskiej od dziesięcioleci.

Burza, która dotarła na ląd w pobliżu Cameron w Luizjanie, jako huragan kategorii 4 we wczesnych godzinach 27 sierpnia, zabiła co najmniej siedem osób, zniszczyła niezliczone budowle i pozbawiła setki tysięcy mieszkańców energii. Kilka ośrodków badawczych wzdłuż wybrzeża wyczuwało dotknięcie burzy, ale wydaje się, że uniknęło większych zniszczeń. W Centrum Morskim Konsorcjum Uniwersytetów Luizjany w Chauvin wiatr zepchnął wody powodziowe na parkingi i do budynków; ocena szkód jest w toku.

Dla niektórych naukowców huragan Laura stał się katalizatorem starań o rozmieszczenie instrumentów i szansą na dodanie nowych danych do wysiłków mających na celu przewidzenie, jak huragany mogą się zachowywać w przyszłości. Science Insider rozmawiał z czterema naukowcami, którzy są zaangażowani w takie wysiłki na bardzo różne sposoby.

W dniach przed uderzeniem burzy, inżynier lotniczy Nick Underwood z National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) był częścią zespołu, który śledził rozwijającą się burzę z powietrza na pokładzie śmigłowca P-3 Hurricane Hunter specjalnie przystosowanego by latać w wielkie burze i zbierać dane.

Kiedy Laura dotarła na ląd, badacz pogody Sean Waugh z National Severe Storms Laboratory w Norman w stanie Oklahoma był tam, aby powitać huragan jako członek mobilnego zespołu zbierającego dane, który rozmieścił pojazdy wyposażone w czujniki na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej, aby przyjrzeć się im z bliska.

Nieco dalej naukowiec zajmujący się atmosferą Phil Klotzbach z University of Colorado w Boulder, który pomaga budować modele prognozowania burz, obserwował rozwój burzy w swoim domu w rejonie zatoki San Francisco, śledząc liczne strumienie danych w czasie rzeczywistym i dzieląc się swoimi spostrzeżeniami w mediach społecznościowych .

Teraz, gdy burza słabnie, naukowiec zajmujący się atmosferą Allison Wing z Florida State University nie może się doczekać integracji danych zebranych podczas burzy z modelami używanymi do poprawy prognozowania i zachowania huraganów.

Oto próbka prac tych naukowców:

Samolotem: Nick Underwood
Szybując przez burzę z prędkością 390 kilometrów na godzinę na pokładzie jednego z łowców huraganów NOAA, Underwood obserwował, jak huragan Laura zyskuje na sile, gdy przepływa przez Zatokę Meksykańską. On i jego koledzy przelecieli przez huragan 16 razy w ciągu 6 dni przed lądowaniem.

„Samolot zasadniczo działa jako latające laboratorium badawcze w atmosferze” – mówi. Krążąc na stosunkowo niskich wysokościach – często około 3500 metrów, znacznie poniżej wierzchołków chmur burzowych, które mogą sięgać ponad 15 000 metrów – zebrali dane atmosferyczne i radarowe, aby dostarczyć informacji do modeli prognostycznych Narodowego Centrum Huraganów. W szczególności Underwood był odpowiedzialny za rozmieszczenie sond zrzutowych, pakietu czujników przymocowanych do spadochronu. Sondy zrzutowe to w zasadzie „balony o odwróconej pogodzie”, mówi; przekazują pomiary temperatury, ciśnienia, wilgotności i prędkości wiatru, gdy spadają po niebie.

P-3 jest również wyposażony w trzy rodzaje radarów. Jeden, radar dopplerowski, pobiera z powierzchni morza do szczytów chmur coś, co jest zasadniczo „rezonansem magnetycznym burzy”. Dostarcza prognostom krytycznych informacji do określenia struktury i siły huraganu. W tym przypadku, mówi Underwood, Laura okazała się jedną z najszybciej nasilających się burz, jakie kiedykolwiek odnotowano w Zatoce Meksykańskiej. W ciągu około 1 dnia nastąpiło wzmocnienie z huraganu kategorii 1 do huraganu kategorii 4. „To bardzo szybka intensyfikacja” – mówi. „Coś, czego osobiście nie widziałem”.

Loty są niezapomniane – dodaje. „Czuję się jak na drewnianej kolejce górskiej. Wszystko wibruje, jesteś podskakujący, w lewo i w prawo, w górę i w dół. Ale to również tak, jakby drewniana kolejka górska była w myjni automatycznej, ponieważ patrzysz na zewnątrz, a jest po prostu wiatr i deszcz, a wszystko wieje w okno ”.

Drogą lądową: Sean Waugh
„Właściwie rozmawiam z wami z oczu huraganu Laura, który zbliża się do lądu” – powiedział Waugh Science Insider we wczesnych godzinach porannych 27 sierpnia. Zaledwie kilka dni wcześniej, gdy ścieżka prognozy huraganu stała się jaśniejsza, Waugh i jego zespół zaczęli prowadzić swoją mezonetową, czyli mobilną stację monitorującą, z Oklahomy do Lake Charles w Luizjanie, gdzie zaparkowali i przygotowali się na burzę.

Mezonet to ruchome laboratorium najeżone instrumentami meteorologicznymi. „Mamy również możliwość wystrzeliwania balonów pogodowych z tyłu” – powiedział, umożliwiając zespołowi zbieranie danych z nieba nad głową.

Jednym z głównych celów zespołu było monitorowanie, jak zmieniało się zachowanie huraganu Laura po jego przemieszczeniu się nad lądem. Ponieważ ciepła woda działa jak paliwo dla huraganów, burze zmieniają się, gdy tracą to źródło energii. Lepsze zrozumienie tego procesu mogłoby przynieść wiele korzyści, mówi Waugh, w tym w zakresie ulepszania przepisów budowlanych, aby lepiej chronić życie i mienie.

Gdy zespół Waugh zbierał dane, wiatry osiągające prędkość do 225 kilometrów na godzinę i ulewny deszcz wstrząsały mezonetą. „Jest dużo adrenaliny” – mówi Waugh. „Jest zarówno inspirujący, jak i w pewnym sensie prawie piękny, ponieważ w pogodzie jest coś fascynującego. Ale zdajemy sobie również sprawę, że jest to również bardzo destrukcyjne i potężne ”.

Przez internet: Phil Klotzbach
Pracując z bezpiecznego domu, Klotzbach uważnie obserwował zarówno prognozy, jak i dane w czasie rzeczywistym, pokazujące nasilenie i postęp huraganu Laura. Badał huragany przez 20 lat, a ostatnio pomógł opracować dwutygodniowe prognozy, które są publikowane w szczycie sezonu huraganów, od sierpnia do października. Skorzystał z tej wiedzy, publikując na Twitterze obserwacje, które próbowały umieścić burzę w perspektywie historycznej dla jego prawie 45 000 obserwujących.

„#HurricaneLaura wygenerowała teraz więcej skumulowanej energii cyklonów (ACE) niż wszystkie inne atlantyckie burze w sierpniu razem wzięte (Isaias, Josephine, Kyle i Marco)” – zauważył 27 sierpnia. A kiedy uszeregował go według prędkości wiatru, napisał na Twitterze, Laura jest związana z piątą najpotężniejszą burzą, o której wiadomo, że nawiedziła kontynentalne Stany Zjednoczone.

Klotzbach kontynuuje śledzenie rozpadu Laury. Jednak szczyt sezonu huraganów w USA jest nadal za około 2 tygodnie, zauważa i spodziewa się, że nadejdzie trudniejsza pogoda.

Patrząc w przyszłość: Allison Wing
Przeszłość jest ważna dla zrozumienia przyszłości, mówi Wing, który wykorzystuje obserwacje huraganów zebrane przez stacje pogodowe, satelity, balony pogodowe, łowców huraganów i inne platformy do tworzenia modeli komputerowych, które mogą lepiej informować nasze rozumienie burz.

„Burze mają taki wpływ na ludzi, co motywuje nas do tego, by naprawdę starać się lepiej zrozumieć je i to, jak się zmieniają, najlepiej jak potrafimy, tak abyśmy mogli zapewnić najlepszą możliwą prognozę, najlepsze prognozy dotyczące planowania długoterminowego.” „[Musimy] dać ludziom informacje, których potrzebują, aby przygotować się na te bardzo intensywne systemy”.

Wing wykorzystała modele i symulacje do zbadania mechanizmów powstawania burz i wpływu różnych czynników na ewolucję huraganów. Modelowanie wskazuje, że huragany na Oceanie Atlantyckim z czasem uległy wzmocnieniu – mówi Wing. I spodziewa się, że ocieplenie spowodowane zmianami klimatu zwiększy w przyszłości intensywność huraganów.

Teraz będzie miała kolejny zestaw danych, od Laury, do dodania do rekordu. „Posiadanie tych wysokiej jakości, spójnych obserwacji jest naprawdę ważne”, mówi, „abyśmy mogli spojrzeć wstecz na to, co wydarzyło się w ciągu ostatnich kilku lat w kontekście dłuższej historii”.

Źródło: Rasha Aridi, Rebekah Tuchscherer, David Malakoff, doi:10.1126/science.abe5510 | Zdjęcie: AP PHOTO/DAVID J. PHILLIP

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x