Jak właściwie działają fajerwerki?

Fajerwerki są idealne na wiele różnych okazji i są zdecydowanie jednym z najbardziej efektownych sposobów na świętowanie wspaniałych chwil. Najprawdopodobniej usłyszysz ich dźwięki w okresie Nowego Roku. Są magiczne, spektakularne i zapewniają doskonały przepych i widowiskowość podczas ważnych i przełomowych wydarzeń.

W takiej czy innej formie fajerwerki istnieją od około 1000 lat i nadal fascynują. Tak więc wiemy, dlaczego używa się fajerwerków, ale często zastanawiamy się, jak dokładnie działają różne rodzaje fajerwerków. A więc…

Rakiety

Rakiety należą do najpowszechniejszych fajerwerków na rynku, a podstawowa struktura wszystkich fajerwerków rakietowych pozostaje zasadniczo taka sama. Są zbudowane z czarnego prochu, zapalnika, łuski i domieszek odpowiedzialnych za piękne kolory (są to utleniacze np. azotany, chlorany czy siarczany zmieszane z substancjami palnymi takie jak magnez, aluminium, siarka czy węgiel). Kiedy lont jest zapalany, spala się i zapala paliwo, co powoduje wylot rakiety w powietrze. W powietrzu następuje druga, opóźniona eksplozja, która zapala i rozrzuca małe pojemniczki ze składnikami odpowiedzialnymi za piękne efekty. Rakiety są proste, ale skuteczne i stanowią fundament każdego oszałamiającego pokazu sztucznych ogni.

Fontanny

Fontanny należą do najprzyjemniejszych i najbardziej relaksujących fajerwerków, a sposób ich działania jest również całkiem fajny. W przeciwieństwie do większości fajerwerków, fontanny nie wzbijają się w powietrze i nie wybuchają. Zamiast tego są nieruchome i wyrzucają w powietrze iskry. Zwykle składają się z plastikowej tuby z glinianymi zatyczkami na każdym końcu. Wewnątrz znajduje się paliwo i związki metali, które pod wpływem temperatury tworzą różnokolorowe iskry. Po zapaleniu się paliwa iskry są wypychane w wielu różnych kolorowych fontannach.

Wiatraczki

Wiatraczki mają kształt koła i działają w sposób dość podobny do fontann. Są na stałe przymocowane do bazy, ale mogą się obracać, dzięki czemu mogą z łatwością stworzyć efekt rotacji. Większe wiatraczki mają pośrodku plastikowy uchwyt. Rurki na ich krawędziach wypełnione są koktajlem składników, podobnych do tych w fontannach. Po zapaleniu wiatraczek zaczyna się kręcić, dzięki dyszom zamontowanym w tym samym kierunku, wirując, tworzy on spiralę iskier. Jest to jeden z najpiękniejszych rodzajów fajerwerków, jakie kiedykolwiek widzieliśmy.

To powinno dać wam wyobrażenie o tym, jak działają niektóre z najpiękniejszych i najwspanialszych fajerwerków. Bez wątpienia widzieliście już te fajerwerki w przeszłości. Zrozumienie, jak działają te piękne cuda pirotechniki, czyni je bardziej imponującymi i pomaga bardziej je docenić.

 

Źródła: Rebbeca Wall

Zdjęcia: Unsplash

 

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x