Babcia trzyma burgera McDonald’s w szafie przez 24 lata

Babcia rozpakowała burgera McDonald’s i frytki, które, jak twierdzi, trzymała w swojej szafie przez 24 lata – i nadal są zaskakująco dobrym stanie.

Użytkownik TikTok o imieniu Aly Sherb niedawno udostępniła film, na którym jej babcia pokazuje posiłek, który, jak mówi, trzymała w pudełku po butach w swoim domu w USA od 1996 roku. Podpis do klipu, obejrzanego ponad trzy miliony razy, brzmi: „Co się stanie, gdy zostawisz hamburgera McDonalds w torbie na ponad 20 lat?”

Jedzenie nie wygląda świeżo, ale nie wygląda na to, że zostało przygotowane w tym samym roku, w którym księżna Diana i książę Karol rozwiedli się, Spice Girls wydały swoją debiutancką piosenkę Wannabe, a Alan Shearer stał się najdroższym piłkarzem w świat.

W filmie TikTok babcia podnosi białe pudełko na buty – z napisanym na boku słowem „Hamburger” – i przykłada je do kamery. Mówi swojej wnuczce: „Więc chcesz zobaczyć mojego hamburgera? Był w pudełku w mojej szafie”. Gdy otwiera pudełko, trzyma papierową torbę, w której, jak twierdzi, podano posiłek – wskazując na reklamę wyścigów Nascar w 1996 roku. „To datuje hamburgera i ma teraz 24 lata” – powiedziała. Następnie kobieta podnosi małą białą torebkę zawierającą frytki i część wysypuje na rękę. Mówi do kamery: „Te frytki wyglądają, jakby mogły wpaść pod twoje krzesło mniej więcej miesiąc temu.„Nigdy nie zgniły ani nie zepsuły się”. Następnie sięga do torby, wyciąga hamburgera i wyjmuje go z opakowania. Rozbiera burgera na części, by pokazać przed kamerą i mówi: „Sam hamburger, chleb nigdy się nie spleśniał. „Mięso nigdy nie zgniło. Nie jest nawet złamane [popękane]. Jest całkowicie nienaruszone”. Kiedy jej wnuczka śmieje się za kamerą, dodaje: „A więc 24-letni hamburger. Nie wiem jednak, co by się stało, gdybyś go zjadł”.

Mirror Online skontaktowało się z McDonald’s w celu uzyskania komentarza.

Wcześniej w tym roku pewien mężczyzna w USA popisał się, jak twierdził, dwudziestoletnim hamburgerem z McDonald’s.

Rzeczniczka McDonald’s powiedziała wówczas: „W odpowiednim środowisku nasze hamburgery, podobnie jak większość innych potraw, mogą się rozkładać [popsuć] ale żeby się rozłożyć, potrzebne są pewne warunki – szczególnie wilgoć. Bez wystarczającej wilgoci – czy to w samej żywności, czy w środowisku – bakterie i pleśń mogą nie rosnąć, a zatem rozkład jest mało prawdopodobny”.

Dr Donald W Schaffner, specjalista w dziedzinie nauk o żywności z Rutgers University w New Jersey, powiedział wówczas Fox News, że McDonald’s udzielił „całkowicie opartej na faktach odpowiedzi”.

Powiedził, że większość bakterii ginie, ponieważ McDonald’s dobrze smaży swoje hamburgery. Dodał, że jeśli burger będzie przechowywany w odpowiednich warunkach, takich jak suche miejsce, zostanie  “zmumifikowany”.

 

Źródło: mirror.co.uk | Zdjęcia: TikTok

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x