Zaskakujące wyniki badań psychologicznych

W ciągu ostatnich setek lat badania psychologiczne zmieniły świat, w którym żyjemy. Dzięki ich ciągłym odkryciom możemy kwestionować świat, w którym żyjemy, nasze własne mózgi i umysły innych. Psychologia zawsze była znana jako nauka zdrowego rozsądku, a psychologowie odkryli kilka niesamowitych rzeczy podczas swoich badań.

Dysonans poznawczy

Gdy naprawdę się zastanowisz nad dysonansem poznawczym, może to sprawić, że ​​zaczniesz kwestionować każdą decyzję, jaką kiedykolwiek podjąłeś w swoim życiu. Idea dysonansu poznawczego polega na tym, że naszym mózgom trudno jest utrzymać dwa sprzeczne przekonania o czymś, więc (nieświadomie) zmieniamy jedno z nich, aby pasowało do drugiego. W jednym ze słynnych badań odnotowano, że studenci byli bardziej zainteresowani nudnym zadaniem, jeśli otrzymywali za nie mniej pieniędzy – ponieważ nieświadomie wierzyli, że skoro nie robią tego dla pieniędzy, to musieli robić to dla przyjemności.

Fantazje zmniejszają motywację

Jeśli kiedykolwiek czułeś się smutny lub pozbawiony motywacji, być może fantazjowałeś o przyszłości – jak leżenie na plaży na Bahamach lub po prostu osiągnięcie sukcesu w tym, o co się martwiłeś. Lubimy wierzyć, że to pomaga nam motywować się do pracy, która ma prowadzić do osiągnięcia konkretnego celu. Jednak psychologowie twierdzą, że to tak naprawdę nie działa. Odkryli, że posmakowanie fantazji w teraźniejszości zmniejsza naszą chęć osiągnięcia tego celu w przyszłości. Fantazje nie pomagają również przy pokonywaniu problemów, z którymi możemy się spotkać na drodze do tego celu.

Dwie głowy nie zawsze są lepsze niż jedna

Jeśli chodzi o szkołę, college, pracę, a nawet grupy przyjaciół, często może się zdarzyć, że wszyscy musimy pracować razem, ponieważ co dwie głowy to nie jedna, prawda? Cóż, to nie działa. Psychologowie doszli do wniosku, że burza mózgów w rzeczywistości sprawia, że ​​ludzie są leniwi. Jej sesje powodują, że ludzie zapominają o swoich pomysłach, gdy inni mówią, martwią się, co inni pomyślą o ich pomysłach, a nawet przestają szukać rozwiązania problemu, ponieważ ktoś inny prawdopodobnie zna już odpowiedź. Brzmi znajomo?

Niesamowite umiejętności wielozadaniowe

Ludzki mózg to cudowna rzecz. Dzięki szkoleniom możemy nauczyć się prawie wszystkiego. Psychologowie odkryli, że możemy nauczyć się czytać i pisać w tym samym czasie! W ramach badania, o którym mowa, dwie osoby nauczyły się kategoryzować listę słów i czytać historię w ciągu 16 tygodni – a na końcu mogły zrobić jedno i drugie. Co więcej, radzili sobie tak dobrze, jak gdyby skupiali się tylko na jednym zadaniu. Niesamowite.

Chodzi o małe rzeczy

Kiedy patrzymy na życie innych ludzi i nasze własne, zwykle nie przejmujemy się drobiazgami i skupiamy się na ważnych wydarzeniach życiowych – takich jak ukończenie studiów, zdobycie pierwszej pracy, ślub, kupno domu lub urodzenie pierwszego dziecka. Jednak psychologowie odkryli, że te wielkie wydarzenia nie są tak ważne, jak codzienne, małe rzeczy, które zdarzają się w naszym życiu. Niektóre z głównych rzeczy, które wpływają na szczęście ludzi, to relacje z przyjaciółmi i rodziną, wzloty i upadki w pracy oraz jakość snu.

 

Źródła: Ally Abrams

Zdjęcia: Practicalpie, Gettyimages

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x